• Problemy branży morskiej spowodowane kryzysem z powodu pandemii będą krótkotrwałe
  • Branża jest do niego lepiej przygotowana, niż podczas krachu w 2008 r.
  • Resort gospodarki morskiej zapowiada odbicie w III lub IV kw. 2020 r.

MGMiŻŚ powołuje się na badania firmy Clarksons Research Services, z których wynika, że wywołana pandemią Civid-19 światowa recesja spowoduje, że globalne PKB w 2020 r. wzrośnie tylko o 1%. By przeciwdziałać pogłębianiu się kryzysu państwa wprowadziły programy stymulujące wzrost o sumarycznej wartości 8 bln USD (10% światowego PKB).

Według analizy resortu, branże żeglugowa i stoczniowa są lepiej przygotowane na kryzys, niż były na poprzedni w 2008 r. Dzięki restrukturyzacji zlikwidowano nadpodaż tonażu i zdolności produkcyjnych. Z powodu koronawirusa w krótkim okresie widać duże ryzyko zachwiania płynności finansowej, jednak w drugiej połowie roku branża morska skorzysta na odbiciu gospodarki i przyczyni się do jej wzrostu. Atutem są też bardzo niskie ceny ropy naftowej.


2019 r. był czasem doskonałej koniunktury w transporcie morskim i przemyśle stoczniowym, jednak w tym roku optymizm zgasł po ekonomicznym szoku spowodowanym pandemią Covid-19. Zakłócone zostały światowe łańcuchy produkcji i logistyki, stanął popyt w największych gospodarkach.

Nadchodzący za głębokim osłabieniem dynamiki wzrostu gospodarczego, spadek wolumenu handlu międzynarodowego kładzie się głębokim cieniem na perspektywach branży transportu morskiego, a za nią i przemysłu okrętowego, ciągnąc w dół stawki frachtowe oraz stawiając pod znakiem zapytania zamówienia na nowe statki i naprawy posiadanych. Niemniej, mierzenie się z szokami egzogenicznymi wpisane jest w specyfikę gospodarki morskiej. Paradoksalnie, pomimo skali obecnego kryzysu, dziś branża morska jest w lepszej sytuacji niż w przededniu światowego kryzysu finansowego 2008 r. – czytamy w analizie MGMiŻŚ.

Wstępne dane z Chin i USA pokazują spadek wolumenów w portach morskich na poziomie 30% rdr. Jednak przed branżą morską i logistyczną rysuje się perspektywa silnego odbicia w III lub IV kw. br. Choć wciąż nie ma pewności jak trwały będzie powrót chińskiego na ścieżkę wzrostu, to – według MGMiŻŚ – wydaje się spełniać umiarkowany scenariusz ekonomiczny, który nie wywrze strukturalnego negatywnego wpływu na popyt ogólnogospodarczy.

Transport morski obsługuje 90% międzynarodowej wymiany towarowej – także z tego powodu skutki kryzysu będą dla branży krótkotrwałe.

Przeczytaj także: Trzeba liczyć się z zawieszeniem robót