Decyzją ministrów spraw zagranicznych państw należących do NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), główny dowódca wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego otrzymał mandat do koordynowania działań w walce z epidemią Covid-19. Organizacja będzie m.in. zbierać informacje o wolnych miejscach w szpitalach czy nadwyżkach sprzętu.
NATO już prowadzi operacje pomocowe w walce z pandemią. Fot. NATO
- NATO skoordynuje działania przeciw pandemii koronawirusa
- Będzie m.in. sprawdzać możliwości przenoszenia sprzętu czy chorych między państwami unijnymi
- Sojusz już dostarcza samolotami środki pomocowe i transportuje osoby zakażone
Poprzez centrum koordynacji NATO mobilizujemy teraz więcej wsparcia. Daliśmy zadanie naszemu naczelnemu dowódcy, by zidentyfikował, gdzie są jakieś nadwyżki, gdzie jest sprzęt, dostępne zdolności, które mogą być wykorzystane, by wesprzeć inne kraje w Sojuszu – powiedział podczas telekonferencji w Brukseli Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.
Sekretarz zauważył, że choć wszystkie państwa podczas pandemii koronawirusa potrzebują wyposażenia i miejsc w szpitalach, część z nich ma więcej możliwości od innych. Tym bardziej, że w różnych krajach szczyt pandemii przypadnie na inny czas, a dzięki temu możliwe jest przesuwanie części zasobów. Tak jak w przypadku, kiedy niemiecki samolot Luftwaffe zabrał chorych z przeciążonych szpitali we Włoszech do Niemiec. Teraz NATO wraz z organizacją Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) będą pracować nad uproszczeniem procedur dotyczących takich operacji.
NATO zostało stworzone, aby radzić sobie z kryzysami. Możemy pomóc, a nasz Sojusz odgrywa swoją rolę – stwierdził Jens Stoltenberg. Decyzję o koordynacji działań przeciw pandemii po raz pierwszy w historii podjęto podczas zabezpieczonej cyfrowo wideokonferencji.
Za prowadzoną akcję odpowiada gen. Tod D. Wolters, naczelny dowódca sojuszniczy w Europie (SACEUR, ang. Supreme Allied Commander Europe). Sojusz już umożliwił dostawy sprzętu drogą powietrzną, udostępnia też namioty szpitalne i zapewnia żołnierzy do prowadzenia dezynfekcji czy wzmacniania posterunków granicznych.
Sekretarz generalny podkreślił dodatkowo, że głównym zadaniem NATO pozostaje ochrona prawie 1 mld obywateli krajów należących do Sojuszu, a pandemia nie wpłynęła na zdolność organizacji do prowadzenia operacji.
Przeczytaj także: Komisja Europejska: zielone korytarze dla transportu towarów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.