Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską (KE) wartego 3,5 mld zł programu wsparcia małych i średnich firm z funduszy unijnych.
Ruszy program pożyczek i gwarancji dla małych i średnich firm. Fot. freebird7977/Adobe Stock
- Resortowy program oferuje pożyczki, gwarancje i poręczenia dla małych i średnich firm
- Przeznaczono go dla przedsiębiorstw korzystających z dotacji unijnych
- Wsparcie przewidziano nawet na sześć lat
Funduszowy Pakiet Antykryzysowy ma wykorzystać środki z programów unijnych na pożyczki, poręczenia oraz gwarancje dla sektora małych i średnich spółek (MŚP).
W obecnej sytuacji, dla wielu mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, ważne jest każde wsparcie. Nasze rozporządzenie stwarza ramy prawne do uruchomienia pomocy na nowych zasadach w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Zgoda Komisji Europejskiej oznacza, że nie naruszamy zasad udzielania pomocy publicznej – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Zgoda KE dotyczy rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19.
Wsparcie będzie można wykorzystywać do prowadzenia inwestycji, ale także przeznaczyć na podtrzymanie działania firm (kapitał obrotowy). Funduszowy Pakiet Antykryzysowy przeznaczono dla spółek, które realizują projekty dofinansowane z programów unijnych, a jednocześnie odczuwają ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa. Jak informuje MFiPR umożliwi ono przedsiębiorcom uzyskanie pożyczek, poręczeń i gwarancji na bardzo atrakcyjnych warunkach.
Środki mają być rozdysponowane bez zbędnych formalności, a wsparcie przewidziano nawet na sześć lat.
Rozporządzenie w najbliższych dniach, po uzgodnieniach z Rządowym Centrum Legislacji, zostanie podpisane przez ministra funduszy i polityki regionalnej i wejdzie w życie. Jego przepisy dają możliwość łączenia pomocy, na przykład z pomocą de minimis – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Koronawirus: co czwarta firma w Polsce planuje zwolnienia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.