W Upplands Väsby, w Szwecji, zakończono mikrotunelowanie 750-metrowego odcinka rurociągu kanalizacyjnego. Wybrano technologię bezwykopową głównie w trosce o środowisko naturalne.
Fot. ilustracyjne Michels Corp.
W gminie Upplands Väsby w ramach projektu realizowanego wspólnie przez BAB Rörtryckning i gminę powstaje kanał o długości 1,1 km. Ma on połączyć istniejącą i dobrze funkcjonującą sieć ze wschodnią częścią oczyszczalni ścieków w Käppala.
Realizację inwestycji rozpoczęto w grudniu 2018 r. Większą część nowego odcinka postanowiono wybudować z wykorzystaniem technologii bezwykopowej, a konkretnie mikrotunelowania. Betonowy kanał o długości 750 m i średnicach DN1200 i DN800 powstał z użyciem maszyny MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine). Kolejne 230 m rurociągu, tym razem o średnicy DN600, stanowi rura stalowa, dla której miejsce należało wywiercić w litej skale. Maszyna MTBM drążyła na głębokości od 10 do 12 m z 5-procentowym nachyleniem.
Po zakończeniu budowy nowego rurociągu, w Käppala zostaną umieszczone nowe urządzenia pomiarowe i pompujące.
Technologie bezwykopowe oznaczają zrównoważony rozwój w praktyce. Minimalna emisja, minimalny hałas i minimalne wykorzystanie ograniczonych zasobów: czy może być lepiej? A wszystko to po niższych kosztach – komentuje firma Johan Lundberg AB, zaangażowana w realizację projektu jako konsultant.
Przeczytaj także: Drezno: renowacja 113-letniego kanału pod Łabą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.