• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Prawie 100 MW mocy mają dwie nowe farmy wiatrowe nad Bałtykiem

Opublikowano: 25-06-2020 Źródło: PGE

Dwie farmy wiatrowe, Starza/Rybice i Karnice II, oddane do użytku przez PGE, mają łącznie niemal 100 MW zainstalowanej mocy. Są w stanie pokryć potrzeby miast wielkości Lublina czy Bydgoszczy. Dzięki inwestycji moc instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w firmie wzrosła o około 20%, do 647 MW.


Farma wiatrowa. Fot. engel.ac/Adobe Stock Farma wiatrowa. Fot. engel.ac/Adobe Stock
  • Na dwóch farmach wiatrowych zainstalowano 43 wiatraki
  • Każda turbina waży 260 ton
  • Wysokość wież to 110 i 125 m

Wiatraki nad Bałtykiem

Zakończyła się największa do tej pory inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce. Dwa obiekty składają się z 43 wiatraków łącznie, a ich prognozowana produkcja energii elektryczne ma wynieść około 275 GWh, wystarczająco dużo, by zaspokoić potrzeby 120 tys. gospodarstw domowych.

W Kamieniu Pomorskim postawiono 33 wiatraki o mocy znamionowej 2 MW każdy, natomiast w Gryficach 10 o mocy po 2,2 MW. Powstała też infrastruktura towarzysząca – dwie stacje transformatorowe. Wykonanie fundamentów pochłonęło 16 340 m3 betonu co odpowiada ponad 1800 przejazdom betoniarek. Zużyto też 2 120 ton stali zbrojeniowej – to więcej niż masa ośmiu samolotów Boeing 787 Dreamliner.

Źródło: PGE Źródło: PGE


Wzrost mocy z OZE

Turbiny, każda o wadze około 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy) mają średnicę 100 lub 110 metrów długości.

Oddane do użytku dwie nowe lądowe farmy wiatrowe sprawiły, że łączna moc zainstalowana farm wiatrowych Grupy PGE zwiększyła się o blisko 20% do 647 MW. Równolegle w całej Polsce rozwijamy projekty fotowoltaiczne i intensywnie pracujemy nad budową farm wiatrowych na Bałtyku – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Budowa farm wiatrowych. Źródło: PGE

Niższe emisje

Dzięki farmom do atmosfery nie zostanie wyemitowane 200 tys. ton CO2 rocznie (dla porównywalnej produkcji elektryczności ze źródeł węglowych). Inwestycję zrealizowano dzięki wygranej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z OZE.

Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też trzydziestokilometrowa kablowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz parametrów pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie – czytamy w komunikacie.

Grupa obecnie posiada 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW.

Przeczytaj także: Bliżej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!