Bunkrowanie, czyli tankowanie statków skroplonym gazem ziemnym, zyskuje na popularności. Operacja odbywa się w kilku polskich portach: Gdańsku, Gdyni, a od 5 listopada br. również w Szczecinie.
Bunkrowanie statku paliwem LNG. Fot. Grupa Lotos
Operacji bunkrowania przeprowadzono w Polsce już kilkadziesiąt; ta ostatnia została przeprowadzona na nabrzeżu Portu w Szczecinie: paliwo trafiło do zbiorników statku „Scheldt River”, wykonującego prace przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin, które umożliwią zawijanie do Szczecina jednostkom nawet dwa razy większym niż obecnie.
LNG tankowane było z wykorzystaniem cystern kriogenicznych.
Fot. Grupa Lotos
Armatorzy coraz chętniej korzystają z możliwości zatankowania alternatywnego paliwa żeglugowego, ponieważ nie tylko pozwala to na redukcję emisji i spełnienie norm emisyjnych, ale też jest opłacalne ekonomicznie.
Koncerny liczą na wzrost zainteresowania paliwem alternatywnym
Jesteśmy przekonani, że paliwo LNG stanowi przyszłość transportu morskiego na Bałtyku – mówi Jarosław Wróbel, p.o. prezesa zarządu PGNiG SA. Jak tłumaczy Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy Lotos, powodem intensyfikacji działań w obszarze paliw alternatywnych jest konieczność transformacji energetycznej. Spółka prowadzi różne inwestycje w tym zakresie, w tym analizę wykonalności
Przeczytaj także: PGNiG wynajął metanowce do transportu LNG ze Stanów Zjednoczonych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.