Przekazano plac budowy wykonawcy zadania „Zabezpieczenie przed powodzią miasta Krosno Odrzańskie”. Tym samym rozpoczęła się budowa dodatkowego zabezpieczenia przed powodzią tego miasta. Roboty będą prowadzone na ośmiu wałach narażonych na przejście fali wezbraniowej.
Fot. rostovdriver/Adobe Stock
Zadanie polega na rozbudowie wałów przeciwpowodziowych Krosna Odrzańskiego na długości prawie 6 km i kanałów ulgi – ponad 2,5 km. M.in. powstanie osiem wałów opaskowych, w planie jest też rozbudowa, przebudowa, poprawa przepustowości i wykonanie zabezpieczeń przeciwerozyjnych koryt czterech kanałów ulgi w obrębie miasta, a także budowa zabezpieczeń na wylotach kolektorów deszczowych do Odry i kanałów ulgi. Wykonawca zajmie się też remontem systemu odprowadzania wód deszczowych i przesiąkowych.
Źródło: Wody Polskie
Powstaną drogi serwisowe, które będą mogły być wykorzystywane jako ciągi pieszo-rowerowe, a także – w 10 miejscach – schody skarpowe.
Roboty będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym. Wszystko ma być gotowe w pierwszej połowie 2023 r. Koszt przeprowadzenia wszystkich prac to 117 mln zł. Wykonawcą jest Budimex. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa 10 tys. osób. Wszyscy pamiętamy rok 1997, który odcisnął się piętnem na mieszkańcach miasta i całej Ziemi Lubuskiej. To, co robimy teraz, to historyczna chwila, po 18 latach przygotowań – powiedział burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.
W lipcu 1997 r. wielka woda spowodowała ogromne zniszczenia m.in. w okolicy Zielonej Góry. Częściowo zalane były cztery miasta: właśnie Krosno Odrzańskie, ale także Nowa Sól, Bytom Odrzański i Szprotawa. Bóbr i Odra zniszczyły całkowicie lub częściowo około 3 tys. mieszkań.
Przeczytaj także: Gdańsk chce zbudować wał przeciwpowodziowy. Jest pięć propozycji
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.