W Szczecinie trwa budowa dwóch lodołamaczy liniowych dla gdańskich Wód Polskich. W stoczni MSR Gryfia powstają jednostki Manat i Nerpa, aktualnie są wyposażane. Siostrzane statki Pumy i Narwala będą pracować na Dolnej Wiśle.
Fot. Wody Polskie
Puma i Nerwal już są włączane do akcji zimowego utrzymania Wisły i czekają w Gdańsku na sygnał do akcji lodowej. Budowa Manata i Nerpy będzie trwać do końca roku. Wodowanie zaplanowano na czas po ich wyposażeniu. Zostaną wtedy przeniesione na wodą z wykorzystaniem dźwigu. Ta technologia budowy jest powszechnie stosowana dla jednostek tej wielkości.
Prace w stoczni przebiegają pod naszym ścisłym nadzorem. Terminowe oddanie lodołamaczy do użytku ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych zadań w ramach zimowej ochrony przeciwpowodziowej Dolnej Wisły. Statki te są wyposażone w najnowocześniejsze systemy sterowania oraz nawigacji. Przystosowane zostały dodatkowo do działań przeciwpożarowych, ratowniczych i prac hydrograficznych – powiedziała Aleksandra Bodnar, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) Wód Polskich w Gdańsku.
Fot. Wody Polskie
Flota gdańskiego RZGW składa się z pięciu lodołamaczy zwodowanych w latach 80. XX w. To czołowy Tygrys i liniowe Żbik, Rekin, Foka, Orka. Wkrótce dołączą do nich Puma i Nerwal, a w dalszej kolejności Manat i Nerpa,
Projekt „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk” dofinansowany jest, w wysokości 85% przez Unię Europejską. Budżet projektu to 74 mln zł. Efektem jego realizacji będzie wybudowanie czterech sztuk lodołamaczy, w tym jednego lodołamacza czołowego oraz trzech lodołamaczy liniowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Realizacja odbywa się w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.
Przeczytaj także: Najwyższa woda w Świnnej Porębie. Hydroelektrownia na pełnych obrotach
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.