• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wodociągi Krakowskie obchodzą 120-lecie!

Opublikowano: 14-02-2021 (Aktualizacja: 16-02-2021) Źródło: inzynieria.com

Około 760 tys. mieszkańców Krakowa, 150 tys. posiadaczy nieruchomości, 180 tys. studentów, a przed pandemią nawet 13 mln turystów rocznie – to dla nich każdego dnia działa spółka Wodociągi Krakowskie, która 14 lutego (niedziela) obchodziła 120-lecie istnienia.


Fot. z archiwum Wodociągów Miasta Krakowa Fot. z archiwum Wodociągów Miasta Krakowa

W 1870 r. właśnie na zlecenie prezydenta miasta Józefa Dietla powstał Projekt zaopatrzenia miasta i przedmieścia w wodę wiślaną do skrapiania ulic i do potrzeb domowych na wszystkich piętrach aż do poddasza, do potrzeb fabrycznych, szpitali i koszar, a wreszcie do ozdobienia miasta za pomocą 10 fontann [sprawozdanie z robót przygotowawczych dla zaopatrzenia Krakowa w wodę, 1872 r.]. Budowę wodociągu rozpoczęto jednak dopiero w 1898 r. Trzy lata później, 14 lutego 1901 r., uruchomiono Zakład Uzdatniania Wody Bielany, który pozwolił na rozpoczęcie przesyłu wody do krakowskich domów. To jednocześnie data, od której rozpoczyna się historia obecnych Wodociągów Miasta Krakowa. Długość sieci wodociągowej wynosiła wtedy 81 km, a wodę doprowadzano do 206 domowych urządzeń wodociągowych, przy liczbie ludności miasta sięgającej około 85 tys.

➡️Cykl „Wodociągi

Zakład na Bielanach czerpał wodę ze złóż wodonośnych w rejonie Bielan, ujmowaną przez 20 wierconych studzien na lewym brzegu Wisły. Co ciekawe, nadal dostarcza wodę!

W 1935 r. powołano przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, które powstało z połączenia oddziału kanalizacji (Wydział Budowlany Zarządu Miasta) z Wodociągiem Miejskim. W 1951 r. powstało państwowe Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji  w Krakowie.

Wodociągi Miasta Krakowa 120 lat później

Obecnie spółka zarządza 2280 km sieci wodociągowej i 1935 km kanalizacyjnej. Ponadto odpowiada za dwa zakłady oczyszczania ścieków, pięć lokalnych oczyszczalni, jedną stację termicznej utylizacji osadów, 47 zbiorników wodociągowych, 24 hydrofornie, trzy przepompownie wodociągowe i 77 ścieków, a także dwie stacje zlewcze. Prezesem przedsiębiorstwa zatrudniającego prawie 1200 osób jest Piotr Ziętara. Krakowska woda uważana jest za drugą na świecie pod względem jakości, tuż za tą dystrybuowaną w Singapurze.

Oczyszczalnia ścieków Płaszów. Fot. z archiwum MPWiK S.A. w Krakowie Oczyszczalnia ścieków Płaszów. Fot. z archiwum MPWiK S.A. w Krakowie

Starannie przemyślany i konsekwentnie realizowany program inwestycyjny (przy zapewnieniu znaczącego wsparcia ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej), umożliwił rozbudowę niezbędnej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej dla ponad 99% mieszkańców i w istotny sposób przyczynił się do rozwoju miasta, podnosząc tym samym komfort życia w Krakowie. Od 2002 r. tylko na ten cel przeznaczono miliardy złotych – podają krakowskie Wodociągi.

Spółka, rozwijając się (w ciągu ostatniego roku przybyło 20 km sieci wodociągowej i 29 km sieci kanalizacyjnej), chętnie korzysta też z nowoczesnych bezwykopowych technologii służących do budowy i renowacji sieci podziemnych: pierwszy raz z tego typu możliwości skorzystała w 1993 r., a obecnie regularnie sięga po te rozwiązania.

Więcej o bezwykopowych projektach realizowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa: Historia budowy i renowacji sieci kanalizacyjnej w Krakowie

 

Wodociągi świętują

Główna uroczystość obchodów 120-lecia istnienia Wociągów Miasta Krakowa odbyła się 15 lutego o godzinie 9.00, w Kościele św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela przy Parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie. Jeszcze przed Mszą Św. zgromadzeni goście uczestniczyli w ceremonii nadania i poświęcenia sztandaru Wodociągów Miasta Krakowa S.A.

Jubileusz 120-lecia powstania miejskiego wodociągu przypadł na czas obowiązywania szczególnych obostrzeń. Wodociągi Miasta Krakowa biorąc pod uwagę aktualne restrykcje i konieczność zachowania bezpieczeństwa, zdecydowały się na organizację uroczystości symbolicznej. Skromne świętowanie przeprowadziliśmy z ograniczoną liczbą zaproszonych, przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych (maseczki, niezbędne odstępy), ale w taki sposób, aby samo wydarzenie, nie utraciło swojego szczególnego i podniosłego charakteru – zaznacza spółka.

Przeczytaj także: Wodociągi Miasta Krakowa mimo pandemii budują i remontują

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.