Między innymi o tym, że pandemia nie zatrzymała wielu projektów bezwykopowych. Pisze o tym Marek Borkowski (BLEJKAN S.A.), który zauważa, że sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, to poważny sprawdzian dla sektorów stanowiących podstawę funkcjonowania społeczeństwa, w tym wod-kan. Autor – na przykładzie procedur wdrożonych w firmie BLEJKAN – opisuje, jak wygląda realizacja licznych kontraktów w czasie pandemii, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Poza granicami kraju projekty realizuje też ProKASRO Mechatronics GmbH. Niedawno operatorzy firmy pojechali do czeskiego Brna, gdzie zaplanowano renowację studzienek z wykorzystaniem m.in. nowego systemu KASRO UV. Równie ciekawym projektem były prace, w jakie firma zaangażowała się w Turynie. Więcej o tych inwestycjach przeczytasz na łamach nowego numeru „IB”. ‘

Na brak wyzwań nie narzekają także inne firmy bezwykopowe. Jak wylicza Piotr Grawżyn, Aarsleff sp. z o.o. w ub.r. zrealizował w sumie 45 kontraktów, z czego 40 zakończył protokołem końcowym. W wielu z nich zastosował technologię UV, którą w 2020 r. firma wdrażała na szerszą skalę.

Innego typu wyzwaniem była realizacja rurociągu tymczasowego na moście pontonowym w Warszawie, powstałym po awarii kolektorów pod dnem Wisły. W artykule „Czajka: to nie plastik uległ awarii w Warszawie” Monika Tarnawska oraz Monika Żelazko z Uponor Infra sp. z o.o. (firma dostarczyła i połączyła dwie nitki DN1000 o łącznej długości 2,2 km rurociągu tymczasowego) rozprawiają się z mitami dotyczącymi tworzyw, z jakich wykonane zostały rury obu warszawskich kolektorów i rurociągu awaryjnego.

W najnowszym numerze „Inżynierii Bezwykopowej” przeczytacie także o tym, dlaczego podczas realizacji projektów bezwykopowych ważne jest zastosowanie systemów nawigacyjnych. Na przykładzie nawigacji Mag 8, produkowanej przez firmę Underground Magnetics, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest DAKOR sp. z o.o., opisane zostały zalety tego typu rozwiązań.

Z okazji 80. wydania kwartalnika podsumowujemy także ostatnie 18 lat w branży bezwykopowej. W artykule specjalnym wypowiedzieli się dla nas eksperci oraz przedstawiciele stron procesu inwestycyjnego na rynku no-dig.

Serdecznie zapraszamy do lektury online „IB”!