W Polsce coraz powszechniej wykonuje się fundamenty palowe. Technologie palowe wykorzystywane są już w zasadzie w ramach każdego sektora budownictwa – komunikacyjnego, kubaturowego czy hydrotechnicznego. Wariantów samych pali jest wiele, a selekcję warunkuje projekt – rodzaj planowanego obiektu i warunki geotechniczne. Firmy wykonawcze potrzebują zatem maszyny, która umożliwia wykonywanie różnego rodzaju pali. Taka właśnie jest debiutująca obecnie w Polsce wielozadaniowa palownica WOLTMAN DR55.
Fot. Dieseko Polska sp. z o.o.
DR55 to rozmiar palownicy w klasie średniej, łatwa w transporcie i szybka w mobilizacji. Została wyprodukowana przez fabrykę WOLTMAN z Holandii: rodzinny zakład, ale również lidera na rynku maszyn do wykonywania pali w różnych technologiach wśród krajów Beneluksu. Ta fabryka to jednocześnie część DIESEKO GROUP, czyli holenderskiego producenta maszyn do robót geotechnicznych, którego przedstawicielem w naszym kraju jest spółka Dieseko Polska.
Fot. z arch. Dieseko Polska
Od zawsze podstawą działania fabryki WOLTMAN, jak i wszystkich spółek Grupy, jest bliski kontakt z wykonawcami robót geotechnicznych z wielu krajów. Dzięki stałej komunikacji z tymi firmami oraz znając ich potrzeby, systematycznie udoskonalamy swoje produkty i wprowadzamy nowe rozwiązania techniczne. Odpowiedzią na najnowsze potrzeby wykonawców geotechnicznych jest właśnie maszyna DR55, która obecnie wykorzystywana jest w ramach robót realizowanych w Porcie Szczecin – to jej debiut w naszym kraju.
Fot. z arch. Dieseko Polska
Czym charakteryzują się palownice WOLTMAN DR?
DR to cała gama wielozadaniowych maszyn przeznaczonych do realizacji wielu rodzajów pali w każdym sektorze budownictwa, począwszy od inżynierii lądowej a skończywszy na budownictwie wodnym. W zależności od konfiguracji osprzętu, służą do wykonywania pali wierconych głowicą pojedynczą lub podwójną w technologiach takich, jak pale CFA, DSM, VdW – wykorzystywane są na potrzeby budowy tuneli, dróg czy mostów, jak również obiektów związanych z szeroko rozumianą ochroną przeciwpowodziową. Maszyn z tej grupy używa się również do realizacji klasycznych pali przemieszczeniowych (FDP, Tubex, Fundex), których celem jest wzmocnienie podłoża pod obiekty kubaturowe, inżynierii lądowej i hydrotechnicznej.
Fot. z arch. Dieseko Polska
Palownice DR pomocne są także przy wbijaniu pali (prefabrykowanych, rurowych, Vibro) lub pogrążaniu ich wibromłotami (HSP). Na tym jednak nie koniec: służą również do pogrążania grodzic i kształtowników stalowych i (wibromłoty) oraz wciskania grodzic (prasy hydrauliczne).
Co wyróżnia maszynę DR55?
Cechą wyróżniającą maszyny DR55 jest stosunek wagi operacyjnej do parametrów palowania – gotowa do pracy maszyna waży 67 ton. Co znamienne, czas potrzeby do jej przygotowania od zjazdu z przysłowiowego zestawu niskopodwoziowego do pełnej konfiguracji roboczej wynosi zaledwie 15 minut! Wyróżnia się także maksymalnym momentem obrotowym stołu, wynoszącym 25Tm (tonometrów) na całej długości prowadnicy.
Standardowa długość masztu to 25 m, co oznacza możliwość wykonania pali o długości 22,5 m bez konieczności użycia tzw. „przedłużki”. Z kolei maksymalna długość masztu może wynieść 28 m, co pozwala na instalację bardzo długich pali na głębokość 25,5 m (także bez „przedłużki”). WOLTMAN DR55 został zaprojektowany w taki sposób, by możliwe było wykonywania też pali nachylonych (1:3 – na maszynę, 1:4 – pod nią).
Fot. z arch. Dieseko Polska
Produkowane są dwie wersje palownicy: standardowo „sercem” palownicy jest silnik CAT 13 o mocy 475 KM i 500 l/min przepływu oleju hydraulicznego przy ciśnieniu 320 bar. Z kolei wersja mocniejsza HPDR posiada silnik CAT 18 (o parametrach odpowiednio moc 755 KM, przepływ 800 l/min).
Roboty palowe to jeden z pierwszych kroków w ramach danej inwestycji budowlanej: konstruktorzy firmy WOLTMAN wzięli pod uwagę także fakt, że firmy geotechniczne pracują w coraz trudniejszych warunkach terenowych, gdzie standardowe rozwiązania mogą zawieść. Wysoką stabilność DR55, a co za tym idzie nisko osadzony środek ciężkości zapewniają gąsienice z szerokimi płytkami, a także siłowniki zastrzałowe prowadnicy oraz trzy podpory hydrauliczne – dwie na tyle maszyny oraz jedna pod jej masztem. Dzięki zastosowaniu takich podpór możliwe jest uniesienie głównej części maszyny nad teren i obrót podwozia w miejscu (zmiana kierunku jazdy).
Oczywiście na placu budowy kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa pracowników. W przypadku maszyny DR55 bezpieczne prowadzenie robót palowych, ale także serwisowych czy naprawczych, możliwe jest dzięki windzie osobowej, która została zaprojektowana wzdłuż masztu.
Fot. z arch. Dieseko Polska
Co ważne, na życzenie klienta istnieje możliwość wprowadzenia zmian w DR55, tak, by dostosować maszynę do wszystkich jego indywidualnych potrzeb.
Poza maszynami z grupy DR, holenderski producent oferuje także urządzenia typu PDS oraz PR. Pierwsze z nich to dźwigi gąsienicowe, wyposażone w kratową prowadnicę, umożliwiającą pogrążanie pod różnymi kątami pali rurowych i prefabrykowanych oraz grodzic stalowych. Ich parametry są różne, począwszy od dźwigu 100-tonowego po maszynę o nośności 300 ton i 60 m długości prowadnicy. Z kolei maszyny PR to kafary z hydraulicznymi młotami służące do pogrążania pali prefabrykowanych. Najmniejszy z nich to PR-35 (masa gotowej do pracy maszyny to 36 ton), a największy to kafar PR-160 o wadze 160 ton i wieży długiej na 51 m.
Uniwersalna palownica to większe możliwości
Fot. z arch. Dieseko Polska
W Polsce trwa realizacja krajowych programów rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, w najbliższych latach nie zabraknie także wyzwań dla branży hydrotechnicznej. W ramach wielu z tych zadań wykorzystane zostaną technologie palowe, które są skutecznymi rozwiązaniami, możliwymi do zastosowania w wielu przypadkach. Atutami WOLTMAN DR55 są m.in. krótki czas prac oraz prowadzenie ich nawet w niskich temperaturach, ponadto niesie też ze sobą oszczędności finansowe.
Aby osiągnąć o sukces, trzeba zadbać o właściwą realizację projektu na każdym polu – zwłaszcza w zakresie używanego sprzętu. Warto zainwestować zatem w najlepszy sprzęt, dzięki któremu będziemy mogli sprostać wykonaniu nawet najtrudniejszych zadań. Uniwersalna palownica DR55
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.