Trwają prace w ramach pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście do 12,5 m. Obecnie prowadzone są m.in. roboty związane z przebudową obrotnicy Orli Przesmyk na Ostrowie Grabowskim.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
- Na Zalewie Szczecińskim powstaną dwie sztuczne wyspy
- Wkrótce będą umacniane podwodne skarpy
- Celem inwestycji jest zwiększenie zanurzenia statków
Roboty na Ostrowie Grabowskim polegają na ścinaniu cypla półwyspu i przebudowie obrotnicy dla statków. Nowa obrotnica będzie mieć 362 m średnicy i 12,5 m głębokości (dotychczasowe parametry to odpowiednio 280 m oraz 10,5 m). Obecnie kontynuowane jest pogłębianie obszaru cypla, do czego wykorzystywane są dwie pogłębiarki oraz sześć szaland. Pozyskany urobek odkładany jest wewnątrz jednej ze sztucznych wysp (oznaczonej jako W28) budowanych na Zalewie Szczecińskim.
Budowa sztucznych wysp
Właśnie w związku z potrzebą zagospodarowania urobku z robót czerpalnych na torze wodnym Szczecin–Świnoujście zdecydowano się zbudować dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim (w sumie do wydobycia jest aż 23 mln m3 urobku). Pierwsza (w dokumentacji W22) będzie mieć 123 ha powierzchni, 1250 m średnicy i 5 m średniej wysokości. W przypadku wspomnianej W28 będzie to odpowiednio: 250 ha, 1780 m oraz także 5 m.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Poza tym w ostatnim czasie zakończono roboty palowe na wyspie Radolin. Ponadto do nabrzeża Huk w Porcie Szczecin przeprowadzono już trzy kolejowe dostawy kamienia hydrotechnicznego z południa kraju. Kamień będzie wykorzystany do umacniania dna i podwodnych skarp przy Ostrowie Grabowskim oraz przy nabrzeżach: Huk, Żeglarskim i BONn. Te prace mają rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Po co pogłębiać tor Szczecin–Świnoujście?
Głównym celem inwestycji jest pogłębienie toru wodnego Szczecin–Świnoujście do 12,5 m na odcinku 62 km. Efektem ma być większe zanurzenie statków zawijających do portu w Szczecinie – około 11 m; obecnie to 9,15 m. Zakończenie prac pogłębiarskich przewidziano na przełom sierpnia i września tego roku. Wszystko powinno być gotowe w 2022 r.
Zobacz także: Wyzwania na budowie drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.