Na opracowanie złożą się: analiza zjawisk klimatycznych, ocena wrażliwości i podatności metropolii na zmiany klimatu, określenie potencjału adaptacyjnego oraz analiza ryzyk i szans rozwojowych.

Jak podkreśla Krzysztof Mączkowski, koordynator projektu ze strony Metropolii Poznań, z doświadczeń nad przygotowaniem takiego planu dla samej stolicy Wielkopolski wynika, że najbardziej wrażliwe na zmiany są zdrowie publiczne, gospodarka przestrzenna, gospodarka wodna oraz transport. Teraz sprawdzimy, jakich obszarów dotyczy to w przypadku całej, zróżnicowanej przecież metropolii – dodał.

Opracowanie dla Poznania powstało w ramach projektu resortu środowiska, który skierowany był do największych polskich miast. Dzięki wspólnemu działaniu wszystkich samorządów tworzących nasze samorządowe stowarzyszenie, przygotowane zostanie pełniejsze, unikatowe, kompleksowe opracowanie, społecznie wyczekiwane i strategiczne dla rozwoju regionu – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Projekt o nazwie TeRRIFICA ma charakter społeczny i jest ukierunkowany na przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz adaptację do skutków tych zmian. Jest międzynarodowy – uczestniczą w nim również regiony Białorusi, Francji, Hiszpanii, Niemiec oraz Serbii. W jego realizację zaangażowani są także partnerzy zewnętrzni, m.in. Poznański Park Naukowo-Technologiczny.

W ramach współpracy powstało choćby innowacyjne narzędzie „Mapuj klimat”. Służy ono do identyfikowania efektów zmian klimatu w przestrzeni i polega na oznaczaniu miejsc widocznych skutków takich zmian na interaktywnej mapie, dostępnej na ogólnodostępnej platformie internetowej.

Plan adaptacji dla Metropolii Poznań ma być gotowy do końca 2021 r.

Przeczytaj także: Uprawy marihuany emitują więcej CO2 niż kopalnia węgla