Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i ukraińska Grupa Naftogaz planują wspólne poszukiwania, wydobycie złóż węglowodorów. Podpisano już list intencyjny. Jeśli do współpracy dojdzie, będzie ona dotyczyć obszarów stanowiących geologiczne przedłużenie struktur eksploatowanych przez polską spółkę od przeszło 70 lat.
Kopalnia gazu Lubiatów. Fot. PGNiG
- Plany współpracy dotyczą zachodniej części Ukrainy
- Zasoby gazu ziemnego w tym kraju należą do największych w Europie
- W ciągu 10 lat nasz sąsiad chce stać się niezależny energetycznie
Duży potencjał złożowy
Ukraińskie zasoby gazu ziemnego należą do największych w Europie, dla PGNiG może to być atrakcyjny rynek rozwoju wydobycia. Jesteśmy szczególnie zainteresowani działalnością w zachodniej części kraju, graniczącej z obszarem, na którym prowadzimy wydobycie już od kilkudziesięciu lat. Dostępne dane wskazują na duży potencjał złożowy tego regionu. Nasz partner również dysponuje bogatym doświadczeniem oraz cennymi danym geologicznymi, dlatego potencjalna współpraca obu firm może w efektywny sposób przełożyć się na wzrost wydobycia gazu ziemnego w zachodniej części Ukrainy. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia rozwoju obu firm, jak i dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych.
Polskie specjalności
Polska stron wniesie do potencjalnej współpracy m.in. kompetencje w stosowaniu zaawansowanych metod poszukiwawczych. To np. od lat wykorzystywane analizy trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych przy projektowaniu wierceń, które doprowadziły do odkrycia nowych zasobów gazu ziemnego na Podkarpaciu. Tego rodzaju technologie mogę się sprawdzić także w poszukiwaniach prowadzonych na Ukrainie
Ukraina chce niezależności energetycznej
Dla strony ukraińskiej ważna jest intensyfikacja prac na rzecz uwolnienia krajowego potencjału surowcowego. PGNiG z powodzeniem prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą, również za granicą. W szczególności ma duże osiągnięcia w zakresie odkryć i efektywnego wydobycia gazu w Polsce, w regionie graniczącym z ukraińską częścią Karpat. Jestem przekonany, że wspólnie będziemy w stanie osiągnąć synergię, która przyczyni się do realizacji strategicznego celu Naftogazu, jakim jest wsparcie działań na rzecz osiągnięcia przez Ukrainę niezależności energetycznej w ciągu 10 lat, poprzez zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego – podkreślił Otto Waterlander, dyrektor operacyjny Grupy Naftogaz.
Grupa Naftogaz to narodowym koncernem naftowo-gazowy i jeden z największych graczy na rynku gazowym Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 r. koncern wydobył 13,5 mld m3 gazu ziemnego – 76% całkowitego wydobycia na Ukrainie.
Grupa Kapitałowa PGNiG zatrudnia 25 tys. pracowników, składa się z 30 spółek, także świadczących specjalistyczne usługi geofizyczne oraz wiertniczo-serwisowe w kraju i zagranicą.
Przeczytaj także: UOKiK zadecyduje o przejęciu PGNiG przez Orlen
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.