• Norweska spółka została przejęta za 615 mln USD
  • Nabyte zasoby węglowodorów to 117 mln boe
  • Po transakcji produkcja PGNiG ze złóż norweskich wzrośnie o 1,5 mld m3

Duże przejęcie

Norweska spółka z Grupy PGNiG podpisała umowę na przejęcie wszystkich aktywów firmy INEOS E&P Norge. Nabyte wraz z zakupem koncesje obejmują zasoby węglowodorów na poziomie 117 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Dla Grupy PGNiG oznacza to wzrost produkcji o około 55%. Na części pozyskanych złóż już prowadzone jest wydobycie. Po zakończeniu transakcji produkcja gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pójdzie w górę o 1,5 mld m3 rocznie. W aktywach znajduje się też portfel koncesji poszukiwawczych – w przypadku sześciu z nich PGNiG Upstream Norway przejmie rolę operatora.


Skokowy wzrost wydobycia

To transakcja o szczególnym znaczeniu dla PGNiG. Przejęcie wszystkich aktywów INEOS E&P Norge AS oznacza skokowy wzrost wydobycia w Norwegii i zapewni istotny wolumen gazu dla gazociągu Baltic Pipe. Stanowi zatem ważny wkład w realizację strategicznych celów GK PGNiG – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG. Nasze działania w Norwegii są ściśle powiązane z kwestią bezpieczeństwa energetycznego Polski. Od 2022 roku gaz z norweskich złóż będzie przesyłany do kraju dzięki gazociągowi Baltic Pipe. Zwiększy to dywersyfikację kierunków importu gazu, co z kolei jest gwarancją niezakłóconych dostaw tego paliwa, którego znaczenie dla polskiej gospodarki stale rośnie. Dla PGNiG dywersyfikacja portfela gazu to większa elastyczność i możliwość zaoferowania odbiorcom atrakcyjnych warunków handlowych – dodał.

Przede wszystkim gaz ziemny

Polskiej grupie odpowiada też charakterystyka przejmowanych złóż, zgodna z jej strategią: 94% zasobów stanowi gaz ziemny. W transakcji kluczowe jest nabycie 14% udziałów w Ormen Lange – drugim co do wielkości złożu gazowym na szelfie. Tu możliwości produkcji wykraczają poza 2045 r. Inne nabyte złoża, które prowadzą wydobycie to Marulk i Alve. Poziom udziałów wynosi odpowiednio 30% i 15%.

Norweska spółka PGNiG będzie miała też 8,2% udziałów w terminalu gazowym Nyhamna, który obsługuje m.in. złoża Ormen Lange i Aasta Hansteen. To działalność, która zapewnia stabilne przychody operacyjne, niezależne od zmian cen węglowodorów.

Miliardowa transakcja

Umowna data transakcji to 1 stycznia 2021 r. Polska strona zapłaciła 615 mln USD (około 2,4 mld zł), ale ostateczna cena będzie pomniejszona o dochody przejmowanej spółki osiągnięte w tym roku do czasu przejęcia kontroli operacyjnej przez PGNiG. Do zamknięcia transakcji potrzebne są jeszcze zgody korporacyjne i administracyjne.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 36 koncesjach i prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z dziewięciu złóż. Sześć kolejnych jest w trakcie prac inwestycyjnych i analitycznych.

Przeczytaj także: PGNiG: redukcja emisji na norweskim złożu