W wyniku zgody nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja (ZEW Kogeneracja) otrzymał zgodę na budowę elektrociepłowni gazowej w Siechnicach. Nowy obiekt zastąpi obecnie działający obiekt.
Źródło: PGE Energia Ciepła
- Moc cieplna nowej elektrociepłowni wyniesie 320 MWt, a elektryczna 155–180 MWe
- W pierwszej połowie 2023 r. zostanie oddana do użytku część szczytowa
- W I kwartale 2024 r. zostanie uruchomiony blok parowo-gazowy
Lepsze parametry
Nowa, mniej emisyjna jednostka będzie wyposażona w blok gazowo-parowy wraz z kotłownią szczytowo-rezerwową i akumulatorem ciepła. Moc cieplna wyniesie około 320 MWt, a elektryczna 155–180 MWe. To więcej niż oferuje stara eletrociepłownia.
ZEW Kogeneracja należy do spółki PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Polimex Mostostal (lider) i Polimex Energetyka. Wartość przedsięwzięcia to niemal 1,16 mld zł netto, a powiązanej umowy serwisowej około 118 mln zł netto.
Ważna inwestycja
Budowa nowej elektrociepłowni w podwrocławskich Siechnicach to jedna z najważniejszych inwestycji PGE Energia Ciepła. Zastosowanie nowoczesnej technologii, wysokosprawnych urządzeń oraz niskoemisyjnego paliwa jakim jest gaz, pozwoli w dłuższej perspektywie na uzyskanie wymiernych korzyści finansowych dla Spółki, a produkcja ciepła i energii elektrycznej będzie się odbywać w sposób bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.
Elektrociepłownia Nowa Czechnica ma być strategicznym dostawcą ciepła i energii elektrycznej dla aglomeracji wrocławskiej.
Źródło: Kogeneracja
Trzy lata na budowę
Uruchomienie bloku gazowo-parowego zaplanowano na I kwartał 2024 r. Do tego czasu wciąż będzie działać istniejąca jednostka wytwórcza o mocy cieplnej 247 MWt i elektrycznej 100 MWe wytwarzając ciepło i elektryczność. Dodatkowo część szczytowa nowej elektrociepłowni wejdzie do eksploatacji w pierwszej połowie 2023 r. i także rozpocznie produkcję.
Strategia Grupy PGE zakłada osiągnięcie do 2030 r. 70-procentowego udziału źródeł zero- i niskoemisyjnych w produkcji ciepła.
Przeczytaj także: W Bełchatowie powstanie spalarnia odpadów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.