W pobliżu elektrowni w Bełchatowie zostanie zbudowana instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii (ITPOE). PGE Energia Ciepła zaprezentowała mieszkańcom i interesariuszom plany inwestycji w nowoczesny obiekt, który będzie produkował energię elektryczną i ciepło. Ma to być jeden z elementów przygotowania regionu do transformacji po zakończeniu eksploatacji złóż węgla brunatnego oraz elektrowni.
Spalarnia. Fot. marcobir/Adobe Stock
- Moc elektryczna instalacji wyniesie 17 MWe, a cieplna 40 WMt
- Zakład stanie się podstawową jednostką w mieście zaopatrującą w ciepło i energię elektryczną
- W ciągu roku przetworzy 180 tys. ton odpadów
Współpraca z gminami
PGE Energia Ciepła wybudowała już podobną instalację w Rzeszowie i buduje tam kolejną linię przetwarzania odpadów. Obiekt w Bełchatowie ma stać się głównym źródłem ciepła z sieci centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Współpracujemy blisko z gminami, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i energię elektryczną. Inwestycja w Bełchatowie, której zadaniem będzie odzysk energii zawartej w odpadach, pomoże także rozwiązać nowe wyzwanie, z jakim mierzą się gminy, czyli dostosowanie do nowych regulacji w obszarze gospodarki odpadami – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.
Wyśrubowane standardy środowiskowe
Planowany obiekt ma spełniać rygorystyczne europejskie wymagania środowiskowe. Dlatego będzie wyposażona w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń. Wyniki będą dostępne publicznie dla mieszkańców. Zostanie także zainstalowany zautomatyzowany system kontrolujący przekroczenia norm emisji. Jednostka nie będzie wydzielać nieprzyjemnych zapachów, dzięki zastosowaniu podciśnienia w hali rozładunkowej, które uniemożliwi ich rozprzestrzenianie się na zewnątrz. Nie trafią tu także odpady niebezpieczne, których utylizacją zajmują się inne, wyspecjalizowane podmioty.
Ciepło i energia elektryczna dla mieszkańców
ITPOE stanie się podstawową jednostkę wytwórczą ciepła centralnego i ciepłej wody użytkowej dla Bełchatowa. Nominalna moc elektryczna brutto instalacji została zaplanowana na co najmniej 23 MWe w przypadku produkcji jedynie elektryczności. Podczas pracy w kogeneracji – wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła moce wyniosą odpowiednio 17 MWe i około 40 MWt. Dodatkowe źródła wytwarzania zapewnią dostawy ciepła w okresach szczytowego zapotrzebowania.
Bełchatowska jednostka będzie spalać 180 tys. ton odpadów rocznie, pracować minimum 8 tys. godz. rocznie, a zatrudni około 50 pracowników. Zostanie uruchomiona w 2024 r.
Spółka podczas budowy instalacji wykorzysta doświadczenia zdobyte podczas przygotowania, realizacji budowy i eksploatacji takiego samego obiektu w Rzeszowie.
Przeczytaj także: Koniec optymalizacji bloku biomasowego w Elektrociepłowni Elbląg
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.