Ochrona Przeciwpowodziowa i Gospodarowanie Wodami (OP) – to nazwa i jednocześnie oś tematyczna najnowszej konferencji, będącej naturalnym rozszerzeniem mającej miejsce już od wielu lat debaty organizowanej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA: konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi.  

Na spotkania dotyczące wszystkich aspektów zarządzania deszczówką od lat tłumnie ściągali przedstawiciele branży wod-kan oraz uznani eksperci i naukowcy. Najwięcej miejsca poświęcano wtedy jednak rozwiązaniom wdrażanym przez miasta, którym zależy na jak najszybszej adaptacji do zmian klimatu. Podczas nowego wydarzenia wprowadzimy znaczącą zmianę dyskursu, zwracając się w pełni ku perspektywie globalnej. 

Ochrona Przeciwpowodziowa i Gospodarowanie Wodami, konferencja online. Co w programie?

Zaproszeni goście rzucą światło nie tylko na krajowe programy ochrony przeciwpowodziowej, finansowanie tego typu inwestycji czy aspekty prawne z tym związane, ale także przedstawią najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne w obszarze infrastruktury przeciwpowodziowej. 

Konferencję rozpocznie swoim wystąpieniem Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Omówi wyzwania Wód Polskich zarówno w aspekcie suszy, jak i powodzi. Opowie o działaniach polegających na utrzymaniu i zwiększaniu retencji wody w zbiornikach oraz wyrównywaniu przepływów w korytach poniżej – ponieważ retencja najskuteczniej zapobiega skutkom skrajnych zjawisk hydrologicznych.

Wraz z zachodzącymi zmianami klimatu i przewidywanym wzrostem wielkości przepływów w rzekach Wody Polskie podejmują działania nastawione na retencję polderową, która pozwala na bezpieczne przejście wód przez obwałowane koryta rzek bez ryzyka przelania. Dodatkowo zabezpiecza wały przed zniszczeniem i pozwala utrzymać ich parametry techniczne w zmieniających się warunkach środowiskowych – podkreśla dyrektor Sikora. 

O ochronie przeciwpowodziowej Sandomierza mówić będzie Radosław Radoń, również z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. W tym roku minęło dokładnie 11 lat od tzw. „powodzi stulecia”, która w maju i czerwcu 2010 r. nawiedziła Sandomierz i jego okolice, kiedy to pod wodą znalazło się około 11 km2 powierzchni miasta. Aby uchronić te tereny przed podobną katastrofą, obecnie w ramach „Ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza” realizowanych jest sześć zadań, które pozwolą na wykonanie szeregu zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Kolejnym ważnym programem walki z powodzią jest Strategia Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w Dorzeczu Górnej Odry. O tej działalności Wód Polskich opowiedzą Przemysław Mrzilek i Mateusz Letki z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Skupią się na kluczowych kwestiach związanych zarówno z technicznymi, jak i nietechnicznymi elementami przygotowywanych właśnie strategicznych planów. Pochylą się w szczególności nad efektami realizacji zadań, w tym nad budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. 

Niezwykle istotnym punktem programu będzie prelekcja Andrzeja Sidorskiego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przedstawi sposoby finansowania inwestycji wchodzących w zakres ochrony przciwpowodziowej.

Ochrona przed powodzią jest jednym z elementów składowych kompleksowego podejścia do zarządzania kryzysowego. Pamiętajmy, że każda zaistniała sytuacja powodziowa ukazuje słabe punkty w zarządzaniu kryzysowym – podkreśla dr inż. Aleksandra Borecka z Akademii Górniczo-Hutniczej, która podczas konferencji przedstawi rozwiązania wspomagające działalność organów państwa i samorządów w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, oparte o system LHM (ang. Levee Health Monitoring), pozwalające na detekcję, lokalizację, identyfikację i przewidywania rozwoju deformacji i uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych.

W tym temacie wypowie się także dr hab. inż. prof. UJ Bogdan Kosowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaprezentuje możliwości integracji systemów wspomagania decyzji w zarządzaniu kryzysowym w aspekcie zagrożeń powodziowych. 

O skutecznych rozwiązaniach stosowanych w ramach budowy obiektów ochrony przeciwpowodziowych opowiedzą eksperci na co dzień pracujący nad dostarczaniem optymalnych narzędzi w tym zakresie. Michał Januszewski z firmy ArcelorMittal przedstawi szczególnie cenione technologie rozwiązań stalowych. Robert Sołtysik (Soley sp. z o.o.) poruszy z kolei kwestię wykorzystania trenczmikserów o zmiennym położeniu miecza roboczego do realizacji przesłon przeciwfiltracyjnych w technologii wgłębnego mieszania gruntu. Głos zabierze także Dawid Jasiński z Grupy Pietrucha, która już od ponad 30 lat rozwija technologie stosowane w inżynierii wodnej oraz lądowej: zaprezentuje projekty z zakresu ochrony przeciwpowodziowej i retencji wodnej.

Zobacz program Konferencji Ochrona Przeciwpowodziowa i Gospodarowanie Wodami


O Konferencji

Konferencja przeprowadzona zostanie w formule interaktywnej, co oznacza, iż uczestnicy będą mogli na bieżąco zadawać prelegentom pytania, oceniać wykłady, sprawdzać swoją wiedzę w obszarze poruszanych zagadnień, a także wyrażać własne opinie na tematy, będące przedmiotem dyskusji.

Zapraszam wszystkich zaangażowanych w proces budowania skutecznej ochrony przeciwpowodziowej w naszym kraju – wierzę, że dzięki dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem będziemy mogli jeszcze efektywniej działać na rzecz odpowiedniego gospodarowania wodami, a przede wszystkim prewencyjnej walki z powodziami oraz suszą – dodaje Paweł Kośmider, Przewodniczący Konferencji.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się TUTAJ, a rejestracja dostępna jest na stronie internetowej akademia.inzynieria.com. Już teraz zapisało się na wydarzenie ponad 350 osób: nie może zabraknąć Ciebie! 

Przeczytaj relację z Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi 2020