Projekt „Wykorzystanie potencjału energetycznego zlikwidowanych, po-eksploatacyjnych lub negatywnych otworów wiertniczych – pilotaż dla otworu Sękowa GT-1” zakłada integrację ciepła z wnętrza Ziemi oraz energii słonecznej. W części geotermalnej po raz pierwszy w Polsce zostanie zastosowany głęboki otworowy wymiennik ciepła (OWC). Rozwiązanie jest unikatowe w skali kraju i Europy.

Wykorzystany zostanie otwór badawczy Sękowa GT-1 o głębokości 3 km, wykonany w 2020 r. Nie uzyskano w nim zakładanych parametrów wody (temperatury rzędu 60 st. C i wydajności 40–70 m3/godz.

W wyniku współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, władz gminy i środowiska naukowego opracowano innowacyjny w skali kraju, wariant wykorzystania odwiertu w formie głębokiego OWC. Ekspertyzę przygotowały Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo Hutniczej.

Za pomocą OWC z górotworu będzie pozyskiwane ciepło, a dzięki hybrydowemu źródłu energii posłuży do zasilania wybranych obiektów w Sękowej na zapleczu boiska Orlik i w projektowanej właśnie infrastrukturze wypoczynkowo-rekreacyjnej.

Aby wykorzystać potencjał otworu do zasilania wybrano zaplecze boiska Orlik i projektowany basen. Ich zapotrzebowanie na moc wyniesie 420 kW, a na ciepło około 3768 GJ/rok. Dzięki pompie ciepła temperatura wody dostarczana do obiektów będzie wynosić 50–60⁰C. Dodatkowo moduły fotowoltaiczne o powierzchni 150 m2 wytworzą część mocy elektrycznej do układu OWC – niezbędnej do zasilania pompy ciepła, pompy obiegowej. Nadmiar prądu z paneli PV będzie oddawany do sieci, a niedobór będzie z niej pobierany, kiedy zaistnieje taka potrzeba – powiedział wiceminister klimatu i środowiska oraz główny geolog kraju Piotr Dziadzio.

Na świecie testowano kilkanaście rozwiązań z użyciem głębokich OWC, a działa ich tylko kilka. Z użytkowego punktu widzenia projekt pozwoli zweryfikować w praktyce potencjał rozliczania zużycia i produkcji energii elektrycznej w takim wariancie w modelu prosumenckim. To szczególnie dla nas ważne, ponieważ stoimy w obliczu intensywnego poszukiwania rozwiązań, które pozwolą stabilizować sieci przesyłowe w sytuacji coraz większej niesterowalnej mocy wprowadzanej do systemu przez źródła OZE – skomentował Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Pilotażowy projekt hybrydowego źródła energii w Sękowej będzie współfinansowany przez NFOŚiGW.

Przeczytaj także: Ciepło ze ścieków ogrzeje domy. Pierwsza taka instalacja w Polsce