• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gdańsk ma aleję… włazów kanalizacyjnych

Opublikowano: 11-06-2021 Źródło: UM Gdańsk, inzynieria.com

W Gdańsku powstała aleja… włazów kanalizacyjnych. To element planu zagospodarowania północnego cypla wyspy Ołowianki.


Fot. UM Gdańsk Fot. UM Gdańsk

Gdańska Arena Włazów jest częścią terenów spacerowych. Składa się z trzech odcinków – alei włazów: historycznych, z różnych miast w Polsce oraz z miejscowości zagranicznych. Została zaprojektowana w taki sposób, żeby w przyszłości możliwe było jej uzupełnianie o kolejne eksponaty.

W przypadku obiektów historycznych, można podziwiać 22 zabytkowe włazy, w tym: 19 z Gdańska z okresu międzywojennego, dwa z historycznej odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza (dziś Hydro Vacuum S.A.) oraz jeden właz z Bydgoszczy, wyprodukowany przez firmę Windschild & Langelott.

Aleja włazów z Polski zawiera 20 eksponatów z: Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy, Lublina, Kielc, Końskich, Gdyni i Sopotu oraz Kościerzyny. Z kolei pamiątki ze świata to włazy z Turku (Finlandia), Bremy (Niemcy), Petersburga (Rosja) i Charkowa (Ukraina).

Gdańska Aleja Włazów – co to takiego?

Źródło: GIWK Źródło: GIWK

Gdańska Aleja Włazów powstała wokół przepompowni ścieków Ołowianka, której najstarszą, zabytkową część zbudowano pod koniec lat sześćdziesiątych XIX w.

Przeczytaj także: Ogromny zrzut ścieków do Bałtyku

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!