• Z biodegradowalnych odpadów komunalnych powstanie biometan
  • Po sprężeniu stanie się ekologicznym odpowiednikiem CNG
  • W 2023 r. ma zostać uruchomiona komercyjna produkcja

Odnawialna alternatywa dla CNG

Prace nad nowym rozwiązaniem opierają się o założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Utylizacja biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych mogłaby pozwolić na produkcję biometanu. Działanie prototypu opiera się o technologię fermentacji beztlenowej i produkcję gazu fermentacyjnego. Jego wskaźniki jakości umożliwią dostosowanie produktu do standardów technicznych biometanu. Po sprężeniu stałby się odnawialną alternatywą dla CNG, czyli sprężonego gazu ziemnego. Technologia zostanie sprawdzona w warunkach rzeczywistych, a później ma być skomercjalizowana.


Rośnie zapotrzebowanie na gaz sprężony

Prace badawcze nad produkcją biometanu z bioodpadów, z którego następnie powstanie bioCNG, pozwolą nam na zdobycie know-how z zakresu wykorzystania zbieranej selektywnie biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych, a także na opracowanie formuły wielkoskalowych inwestycji związanych z produkcją bioCNG. To istotne pod względem rosnącego zapotrzebowania na sprężony gaz w transporcie, który w coraz większym zakresie będzie napędzany zielonymi paliwami. Rezultaty projektu pozwolą także na dywersyfikację portfela produktów na poziomie całej grupy – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Od prototypu do komercjalizacji

Spółka i UPP wybudowały prototypową instalację i od kilku miesięcy prowadzą prace doświadczalne. Ich wyniki mają doprowadzić do uruchomienia komercyjnej instalacji w 2023 r. i rozpoczęcia produkcji bioCNG.

Uzyskane wyniki badań pozwalają patrzeć z optymizmem na bioodpady jako potencjalnie duże źródło biometanu. Z kolei współpraca z tak silnym partnerem jak PGNiG daje nadzieję na szerokie wdrożenie opracowanej technologii w gospodarce – komentuje prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii UPP, w której znajduje się największe w kraju laboratorium biogazowe.

Przeczytaj także: Orlen chce produkować biometan i wodór z biomasy rolniczej