Pierwszy filar obejmuje dotacje na tzw. małą retencję. Działania polegać mają na finansowaniu budowy urządzeń retencyjnych, których zastosowanie ogranicza gwałtowny odpływ wody z terenu nieruchomości. To z kolei przeciwdziała przesuszaniu terenów miejskich i odciąża kanalizację, minimalizując ryzyko lokalnych podtopień.

Obszary naturalnej retencji stanowią fundament drugiego filaru programu. Chodzi o jeziora, rzeki, torfowiska, bagna i tereny podmokłe, które są naturalnymi obiektami pełniącymi funkcję zatrzymywania wody w środowisku. Warszawa chce otoczyć te tereny szczególną ochroną. W toku jest m.in. projekt ochrony zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie stolicy, w ramach którego powstaną zastawki, a także przeprowadzona zostanie renaturyzacja kanału Piaseczyńskiego i linii brzegowej zbiorników wodnych w dzielnicach: Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów i Ursynów. W planach jest budowa zastawek na rowach melioracyjnych w Lesie Kabackim, a także adaptacja zastawki w rezerwacie przyrody Morysin.

Trzeci filar dotyczy pozbywania się powierzchni nieprzeopuszczalnych dla wody w miejscach, gdzie jest to możliwe. Chodzi przede wszystkim o nawierzchnie asfaltowe i betonowe, w miejsce których powstają m.in. zielone torowiska.

Kolejny filar obejmuje kanały miejskie, które zmienią swoją funkcję – z drenującej na nawadniającą. Miasto zarządza 29 kanałami. Na sześciu z nich założone zostaną urządzenia piętrzące i sterujące przepływem wód.

Wykonane zostały już prace na pierwszym z nich – kanale Gocławskim. Dzięki spiętrzeniu wód w kanale Nowa Ulga na terenie Stacji Pomp Gocław Bluszcze Przepompownia zwiększeniu uległa ilość wód prowadzonych korytem kanału Gocławskiego w kierunku Balatonu, jeziorka Gocławskiego i jeziorka Kamionkowskiego. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie stałego poziomu wód w korycie kanału Gocławskiego oraz stałego dopływu wód do akwenów wodnych, a także zespołu zbiorników wodnych w Parku Skaryszewskim – podaje UM Warszawa.

Ostatni filar stanowią procedury planistyczne. W ich zakres wchodzi m.in. rozwiązań związanych z zastosowaniem zielono-błękitnej infrastruktury oraz stworzenie kodeksu dobrych praktyk w procesie inwestycyjnym.

Przeczytaj także: Warszawa: regulacja lub wymiana 130 wpustów