• List intencyjny nie zobowiązuje stron do przeprowadzenia transakcji
  • Tauron plany sprzedaży uzasadnia porządkowaniem portfela właścicielskiego
  • Dla PGNiG elektrociepłownia w Stalowej Woli to niskoemisyjne źródło elektryczności i ciepła

Porządkowanie aktywów

ECSW jest nowoczesną jednostką gazową, spełnia restrykcyjne normy środowiskowe i może działać kilkadziesiąt lat. Gaz ziemny ma być przejściowym, niskoemisyjnym paliwem na czas energetycznej transformacji Unii Europejskiej i przejścia w pełni na odnawialne źródła energii.

Dla pracowników ewentualna sprzedaż naszych udziałów nie będzie miała żadnych konsekwencji. PGNiG to mocny, stabilny i nowoczesny koncern, dla którego nowoczesne bloki gazowe są istotne w kontekście rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w Polsce – wyjaśnia Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron PE. Celem sprzedaży udziałów w ECSW jest uporządkowanie portfela właścicielskiego Taurona co umożliwi poprawę zarządzania operacyjnego oraz optymalizację wykorzystania paliwa gazowego w ramach Grupy Tauron – dodaje.


Bez zobowiązań

Zdaniem Pawła Majewskiego, prezesa PGNiG, ECSW ma istotny wpływ na ograniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawę jakości powietrza w Stalowej Woli i jej okolicach.

List intencyjny nie jest umową wiążącą i nie zobowiązuje stron do transakcji. Ostateczna decyzja będzie podjęta po wynikach negocjacji dotyczących ewentualnej sprzedaży i spełnieniu innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

Blok o wysokiej czystości

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli generuje energię elektryczną w bloku o mocy 450 MW dla krajowego systemu elektroenergetycznego, a dzięki pracy w kogeneracji wytwarza także ciepło dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Emisyjność bloku na poziomie 360 kg/MWh wpisuje się wymagania konkluzji BAT (ang. Best Available Techniques) – najlepszych dostępnych technologii. Jednostka praktycznie nie emituje tlenków siarki i wykazuje się bardzo niską emisją tlenków azotu. Nie wytwarza też pyłów zawieszonych, dzięki czemu – mimo lokalizacji w centrum miasta – nie wpływa na poziom zanieczyszczenia powietrza.

Rezerwa na czas postoju

W ECSW działa dodatkowo rezerwowe źródło ciepła złożone z kotłowni oraz instalacji pomocniczych łączących ją z instalacjami jednostki gazowo-parowej. Cztery kotły podgrzewają wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Nisk, natomiast jeden wytwarza parę wodną dla odbiorców przemysłowych. Jednak wytwarzanie ciepła w kotle będzie się odbywać tylko w razie postoju bloku energetycznego.

Przeczytaj także: ZE PAK planuje inwestycję w rosyjską elektrownię jądrową?