Jak połączyć mazurskie jeziora?

Aby „otworzyć” szlak dla żeglarzy musiałyby powstać nowe kanały wodne. Przepłynięcie szlaku pętlą możliwe byłoby dzięki połączeniu od strony wschodniej jezior Śniardwy i Niegocin. Przekopy należałoby wykonać w obszarze jezior Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno i Tyrkło. Obecnie „zamkniętym” odcinkiem, który uniemożliwia żeglugę dokoła szlaku, jest zaledwie dwukilometrowy fragment na lądzie, pomiędzy dwoma ostatnimi jeziorami: Tyrkło i Buwełno.



Jak stwierdził wiceminister, projekt jest do wykonania, ale sporym problemem mogą okazać się kwestie środowiskowe, ponieważ teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się na obszarze Natura 2000. Z tego powodu realizacja projektu będzie wymagała negocjacji z Unią Europejską.

Do tej pory przedstawiano różne koncepcje ewentualnego połączenia ww. jezior. Mówiono m.in. o przekopaniu kanału i wykonaniu śluz, a także o budowie tunelu i kanału otwartego, aby pokonać wzgórze między jeziorami Tyrkło i Buwełno. Oszacowano nawet koszt takiego przedsięwzięcia – 300 mln zł. Powstał również projekt budowy drogi wodnej, zakładający transport kołowy jachtów. We wszystkich przypadkach problemem okazywało się finansowanie inwestycji.

Czym jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich?

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to szlak żeglowny, rozciągający się na długość 126 km w głównym biegu i rozgałęziający się na obszar kolejnych 200 km. Znajduje się na obszarze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, na trasie Węgorzewo–Ruciane-Nida. Po szlaku poruszają się statki Żeglugi Mazurskiej oraz jachty żaglowe i motorowodne.

Obecnie, na północy kraju, toczą się prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej. Są one częścią większej inwestycji, jaką jest budowa nowej drogi wodnej, łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Zobacz także nasz SERWIS SPECJALNY: PRZEKOP MIERZI WIŚLANEJ