Na bocznej elewacji głównego budynku częstochowskiego urzędu miejskiego pojawiła się roślinność. Jest to pierwsza zielona ściana na miejskim budynku w Częstochowie. Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Częstozielona”, którego celem jest m.in. rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście.
Fot. czestochowa.pl
Roślinność na budynku urzędu miasta tworzą: bluszcz pospolity i winobluszcz pięcioklapkowy, a podłoże obsadzone zostało barwinkiem wyniosłym. Zielona ściana ma około 15 m szerokości i ponad 3 m wysokości, a w przyszłości wysokość może być zwiększona dzięki „instalacji” kolejnych paneli.
Jak wskazuje magistrat, systemy zazielenienia budynków mają wiele zalet: podnoszą estetykę otoczenia, oczyszczają powietrze, wykazują zdolności do biofiltracji, redukują hałas i wibracje, zwiększają bioróżnorodność, intensyfikują obieg wody, redukują efekt miejskiej „wyspy ciepła”, chronią elewację, pozytywnie wpływają na temperaturę w budynku oraz… ludzką psychikę.
Fot. czestochowa.pl
W ramach projektu „Częstozielona” w mieście pojawiły się już m.in. antysmogowe łąki kwietne i słonecznikowe oraz parki kieszonkowe.
Przeczytaj także: Tory tramwajowe pomogą zredukować zanieczyszczenie powietrza
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.