Spółki PESA, PKP i PKN Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy dla wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym. Mają razem prowadzić prace badawczo-rozwojowe i działania zmierzające do wykorzystania wodoru jako paliwa dla np. lokomotyw.
W przyszłości lokomotywy z wodorowym ogniwem paliwowym mogą zastąpić spalinowe. Fot. alpegor/Adobe Stock
- PESA nad lokomotywą na wodór pracuje od dwóch lat
- Orlen inwestuje w produkcję wodoru
- Czysty wodór ma być jednym z narzędzi osiągnięcia neutralności emisyjnej
Spółki liczą, że wspólne przedsięwzięcie wprowadzi Polskę do czołówki państw rozwijających technologie wodorowe. Zadanie nie ogranicza się do budowy prototypu, ale jego efektem mają być napędy z ogniwami paliwowymi i rozwój możliwości tankowania pojazdów tym paliwem. Pod koniec ubiegłego roku PESA i Orlen podpisały podobny dokument w zakresie rozwoju wodorowego transportu towarowego.
PESA zaprezentuje wodorową lokomotywę
Bydgoska spółka jest pierwszym krajowym producentem taboru, który pracuje nad wykorzystaniem napędów z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Od niemal dwóch lat przygotowuje lokomotywę manewrową napędzaną wyłącznie wodorem. Wkrótce ma ją zaprezentować.
Jej eksploatację planujemy rozpocząć w przyszłym roku. Jednocześnie pracujemy nad pojazdem pasażerskim zasilanym z trakcji i ogniw wodorowych oraz pojazdami wykorzystującymi baterie jako źródło zasilania. Niskoemisyjne pojazdy szynowe to jedno z kluczowych założeń przyjętej w naszej Strategii 2025+ – mówi Jacek Konop, wiceprezes PESA ds. technicznych.
Potrzebne paliwo i infrastruktura
W ramach Krajowego Programu Odbudowy i Polskiego Ładu do planów taborowych zgłoszono ponad 100 pasażerskich pojazdów szynowych z napędami wodorowymi. By takie zakupy zrealizować i wprowadzić jednostki do eksploatacji niezbędne są odpowiednia infrastruktura (jak stacje tankowania) oraz bezpieczne dostawy paliwa. W ramach współpracy, trzy spółki planują stworzenie rozwiązań pozwalających na szybkie wprowadzenie na polska sieć kolejową pojazdów szynowych z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem.
Orlen inwestuje w budowę węzła wodorowego we Włocławku, który na początku ma produkować 170 kg/godz., a docelowo 600 kg/godz. wodoru o jakości nadającej się do wykorzystania w pojazdach.
Wodór nadzieją Unii Europejskiej
Wodór należy do źródeł czystej energii promowanych przez Unię Europejską w ramach budowy gospodarki zeroemisyjnej. Napędy wodorowe w transporcie na razie wdrażane są na niewielką skalę.
Paliwowe ogniwa wodorowe to bardzo obiecująca technologia w transporcie kolejowym. PESA planuje, po wprowadzeniu lokomotywy manewrowej, wyprodukować lokomotywy towarowe, a następnie całkowicie bezemisyjny zespół trakcyjny przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego.
Technologia wodorowych ogniw paliwowych najbardziej rozpowszechniona jest w Japonii oraz w Kalifornii.
Przeczytaj także: Wodór narzędziem do osiągnięcia neutralności klimatycznej UE
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.