Dachy wiat przystankowych w stolicy Polski pokrywane są zielenią. W sierpniu na 18 z nich wyłożono tzw. dywany stworzone z roślin. W Warszawie wybrano do tego celu rozchodnik – popularną roślinę ozdobną, którą często spotkać można w ogródkach skalnych i przy murkach. Zielone dachy są elementem małej retencji – zbierają wodę w miejscu jej opadu.
Pierwszy rozchodnik na dachu jednej ze stołecznych wiat przystankowych wyłożono jeszcze w sierpniu 2020 r. Chodziło o to, by sprawdzić, jak roślina będzie znosić skrajne warunki pogodowe – mroźną zimę, upalne lato, a także silne opady deszczu, śniegu i gradu oraz okresy suszy. Okazało się, że dywan rozchodnikowy wygląda w tym roku tak samo dobrze, jak rok temu. To przesądziło o wyborze tej rośliny do pokrycia dachów kolejnych wiat przystankowych.
Wygląd to tylko jedna z zalet obecności rozchodnika w przestrzeni miejskiej i wcale nie najważniejsza. Przede wszystkim ogranicza on zapylenie powietrza o około 15–20% i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod dachem o 3–5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do tak bardzo pożądanej retencji wody opadowej. Rozchodnik dzięki długiemu okresowy kwitnienia sprzyja także owadom – podaje UM Warszawa.
Zielone dachy pokryły jak dotąd 18 przystanków w stolicy – osiem autobusowych na Mokotowie, dwa tramwajowe we Włochach, trzy tramwajowe na Woli, dwa (jeden autobusowy, jeden tramwajowy) na Żoliborzu i po jednym na Bemowie oraz Pradze-Południe (autobusowe). Niebawem dywany pojawiają się na kolejnych dwóch wiatach przystanków autobusowych na Pradze-Południe.
Przeczytaj także: Nowy ogród deszczowy w Lesznie. Po co powstał?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.