Jednocześnie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wniosło o stwierdzenie nieważności dwóch decyzji dotyczących wniosków taryfowych, które wydał Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

W połowie kwietnia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odrzuciło wniosek taryfowy złożony przez spółkę, argumentując decyzję faktem, iż MPWiK wygenerowało przychód, który powinien wpłynąć na obniżenie cen za dostawy wody i odbiór ścieków, a tak się nie stało. Regulator odniósł się tu do dwóch awarii kolektora pod dnem Wisły, jakie miały miejsce w latach 2019–2020. Spółka podbierała wówczas od mieszkańców opłaty, jednocześnie prowadząc zrzut nieoczyszczonych ścieków do Wisły. Przedsiębiorstwo z tego tytułu w pełni nie poniosło kosztów związanych z procesem oczyszczania, natomiast wygenerowało przychód, który powinien wpłynąć na obniżenie ceny – wskazano wówczas w komunikacie. Wody Polskie zarzucały też warszawskiej spółce m.in. nieuwzględnienie optymalnych kosztów amortyzacji oraz nieprawidłowe wyodrębnienie grup odbiorców czy błędy w tabelach kalkulacyjnych.

MPWiK odwołało się od tej decyzji, wskazując na „szereg błędów naruszających elementarne standardy praworządności w postępowaniu taryfowym”.

Przeczytaj także: „Czajka”: Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury