Do remontu wykorzystane zostaną ścianki szczelne stalowe zwieńczone oczepem żelbetowym – ma to pozwolić na długotrwałe i bezobsługowe użytkowanie w przyszłości. Przebudowane zostaną obecne umocnienia brzegowe typu palowo-faszynowego, które są w złym stanie technicznym. Prace obejmą 140 m umocnień kanału wraz z niewielką korektą główki wyjściowej na jeziorze Kisajno, a także udrożnienie kanału do głębokości 1,6 m i 50 m odcinka zatoki jeziora Tajty przed kanałem.

Wykonawcą została firma Hydrobud Kielczyk. Wartość kontraktu to blisko 3 mln zł. Prace potrwają do marca 2022 r.

Zadanie jest częścią projektu, zakładającego budowę i przebudowę infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. W zakres tej inwestycji weszła też budowa śluzy Guzianka II i remont śluzy Guzianka I, a także remonty śluzy i jazu w Karwiku, jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego Wielkich Jezior Mazurskich poprzez prace hydrotechniczne przy połączeniach kanałów z jeziorami, przebudowa i umocnienie trzech kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior Mikołajskiego i Niegocin.


Obecnie trwają już remonty kanałów: Tałckiego, Mioduńskiego i Szymońskiego na szlaku od Giżycka do Mikołajek, natomiast zakończył się remont kanału Grunwaldzkiego. Ostatni kanał przeznaczony do naprawy – Łuczański – czeka na wyłonienie wykonawcy, przetarg ma być ogłoszony do końca tego roku. Wtedy też ruszyć mają postępowania na remont śluz Guzianka I oraz Karwik, rozpocząć się mają również prace budowlane na kanale Węgorzewskim i rzece Węgorapie.

Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.). Przebudowa kanałów przyczyni się do poprawy drożności szlaku wodnego, a co za tym idzie do wzrostu bezpieczeństwa, a także zwiększy potencjał turystyczny regionu, z zachowaniem jego walorów środowiskowych – podał inwestor, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, dodając, że koszt remontu pięciu kanałów to ponad 150 mln zł.

Przeczytaj także: Będzie kolejny przekop? Wraca plan połączenia jezior w Mazurską Pętlę