Spółka PERN poinformowała o zakończeniu II etapu rozbudowy Terminalu Naftowego w Gdańsku – do użytku oddano ostatni zbiornik wybudowany w tej fazie robót. Terminal umożliwia sprowadzanie ropy naftowej do krajowych rafinerii od każdego producenta na świecie.
Fot. PERN
- PERN w swoich bazach może przechowywać niemal 2 mln m3 ropy naftowej i paliw
- Ostatni oddany do użytku zbiornik ma 45 tys. m3 pojemności
- Realizacja całego przedsięwzięcia trwała 2,5 roku
Coraz większe pojemności magazynowe
W ciągu roku nad Morzem Bałtyckim pojemność terminalu zwiększyła się o 550 tys. m3, a możliwości magazynowania przez PERN ropy naftowej wynoszą już prawie 2 mln m3 (we wszystkich bazach). W gdańskiej bazie zakończono budowę dwóch dużych magazynów o pojemności 100 tys. m3 każdy oraz później czterech zbiorników o łącznej pojemności 345 tys. m3.
Celem naszych inwestycji jest przygotowanie się na nadchodzące wyzwania rynku zarówno petrochemicznego, jak i paliwowego. Chcemy obsługiwać dokładnie takie mieszanki, jakie dadzą największą wartość dla naszych klientów, by teraz oraz w czasie przejściowym wprowadzania nowych technologii, możliwie najlepiej wypełniać naszą rolę w systemie energetycznym – powiedział Mateusz Radecki, wiceprezes PERN.
Ropa naftowa z całego świata
Nowe pojemności terminalu pozwolą na zwiększenie skali i efektywności obsługi tankowców przypływających do Naftoportu, umożliwią też lepszą separację różnych gatunków ropy naftowej. Wzrośnie zakres dywersyfikacji dostaw tego surowca dla krajowych rafinerii, a to podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw paliw.
11 zbiorników w nadmorskim terminalu
Terminal Naftowy jest położony na zachodnim brzegu Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym. Po rozbudowie składa się z 11 zbiorników o łącznej pojemności 765 tys. m3, rurociągów ropy naftowej zewnętrznych i wewnętrznych, oczyszczalni ścieków, pompowni ropy, systemów przeciwpożarowych oraz pełnej infrastruktura z drogami, siecią kanalizacyjną i elektryczną.
Nowoczesny i bezpieczny magazyn ropy naftowej
Ostatni zbiornik o pojemności 45 tys. m3 postawiono wraz z infrastrukturą niezbędną do jego eksploatacji. Roboty rozpoczęły się po usunięciu niezinwentaryzowanej wcześniej kolizji podziemnej – historycznego wzmocnienia nabrzeża. Sam magazyn jest walcem ze stali, z pływającym dachem. Wyposażono go w systemy nadzorujące poziom napełnienia i temperatury ropy, a także systemy przeciwpożarowe i rozwiązania zapobiegające niekontrolowanemu rozlewowi (dzięki dodatkowej osłonie). Zamontowano także monitoring szczelności dna z zabezpieczeniem wód gruntowych przed skażeniem, układ detekcji węglowodorów, sygnalizacji pożaru i układ pomiarowy poziomu ropy, jej gęstości i temperatury oraz położenia dachu.
Bez poważnych wypadków podczas budowy
Realizacja całego projektu trwała 2,5 roku, a w tym czasie nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń wypadkowych na placu budowy mimo wysokiej intensywności prac. Zbiorniki zostały zaprojektowane przez firmę PGNiG Gazoprojekt, a pracami budowlanymi zajmowało się konsorcjum spółek Naftoremont – Naftobudowa (lider) i Przedsiębiorstwo Agat. Inżynierem budowy był Bilfinger Tebodin Poland.
Przeczytaj także: Decydująca faza rozbudowy pojemności paliwowych w PERN
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.