• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bydgoszcz: zaczęła się remediacja terenu po Zachemie

Opublikowano: 14-09-2021 Źródło: RDOŚ w Bydgoszczy, Menard, tygodnikbydgoski.pl

Oczyszczanie terenów w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy weszło w kluczową fazę. Pracę zaczęła już specjalnie skonstruowana na potrzeby tego zadania instalacja.


Fot. UW w Bydgoszczy Fot. UW w Bydgoszczy

Remediacja przeprowadzona zostanie z wykorzystaniem innowacyjnej metody „pump and treat”, czyli „pompuj i oczyszczaj”. Polega ona na wypompowaniu zanieczyszczonej wody gruntowej, oczyszczeniu w instalacji i zatłoczeniu wstępnie oczyszczonej wody do warstwy wodonośnej. Centrum układu stworzono w dawnej stacji filtrów, która w przeszłości wykorzystywana była do przygotowywania wody z Wisły na potrzeby produkcyjne zakładów chemicznych.

Fot. UW w Bydgoszczy Fot. UW w Bydgoszczy

W Bydgoszczy oczyszczony zostanie teren w rejonie kompleksu składowisk Zielona. Zbudowana zostanie bariera, która zabezpieczy pobliskie osiedla Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo przed napływającymi zanieczyszczeniami. W ten sposób zlikwidowane zostaną zagrożenia dla zdrowia ludzi, a także środowiska (w tym obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego).

Źródło: UM Bydgoszcz Źródło: UM Bydgoszcz

Remediacyjny projekt w Bydgoszczy obejmuje teren o powierzchni ponad 26 ha. Instalacja pracować będzie do lutego 2023 r., do tego czasu każdego dnia ma pompować 100 m3 wody na godzinę. Postępy robót będą na bieżąco monitorowane poprzez sieć kilkunastu piezometrów wyposażonych w zestaw automatycznych czujników. Na potrzeby realizacji tego zadania ułożono 30 tys. m rur i ponad 26 tys. m kabli.

Głośno o sytuacji w Bydgoszczy zrobiło się w 2017 r., kiedy naukowcy z krakowskiej AGH wykryli na terenach po Zachemie m.in. chlorki, siarczany, fenol, anilinę, toluidynę, chloroanilinę. Wartość projektu to ponad 93 mln zł.

Remediacja to działania, jakie podejmuje się w celu zmniejszenia lub usunięcia z gleby, ziemi i wód gruntowych niebezpiecznych substancji, a także z uwagi na potrzebę kontrolowania oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się.

Przeczytaj także: Świętochłowice – na stawie Kalina działa już refuler

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia