Rola wodoru w dekarbonizacji

Siłą napędową dla produkcji wodoru są przemiany w polityce energetycznej i klimatycznej, powodujące odejście od paliw konwencjonalnych, na rzecz rozwiązań niskoemisyjnych. Wodór odegra istotną rolę w procesie dekarbonizacji. Nowoczesne technologie wodorowe, ze względu na powiązania z przemysłem, mogą stanowić istotny czynnik utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki. Wodór może być pozyskiwany w zróżnicowanych procesach. Reforming parowy węglowodorów, elektroliza wody, czy fermentacja bakteryjna, to znane źródła wodoru, który będzie stawał się jednym z kluczowych nośników energii, wykorzystywanych w UE. Aby osiągnąć tenże cel niezbędne są nakłady na rozwój instalacji elektrolizerów oraz ogniw paliwowych, sieci dystrybucji, magazynów wodoru, a także infrastruktury do tankowania. Jednymi z założeń prowadzonej przez UE polityki klimatycznej jest konieczność zwiększenia ilości energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. W założeniach KE, technologie wodorowe mają być jednym z filarów transformacji europejskiego rynku energii.

Cele polskiej strategii w zakresie wodoru

Cel nr 1 to wykorzystanie technologii wodorowych w energetyce. A pośród najważniejszych zadań wskazano rozpoczęcie wykorzystania wodoru jako magazynu energii.
Cel nr 2 zakłada użycie wodoru jako paliwa alternatywnego w sektorze transportu, co przyczynić się ma do redukcji jego emisyjności. Wodór może być wykorzystany w transporcie miejskim, drogowym, kolejowym oraz morskim.
Cel nr 3 to wsparcie dekarbonizacji przemysłu. Wykorzystanie wodoru pozwoli na znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych, generowanych przez polską gospodarkę, a przede wszystkim przez przemysł ciężki. Planuje się powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych w obiegu zamkniętym, będących źródłem paliwa dla najważniejszych gałęzi przemysłu.
Cel nr 4 to produkcja wodoru w nowych instalacjach. Do 2030 r. planuje się uruchomienie instalacji do produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych, w procesie elektrolizy, z biometanu, z gazu ziemnego, w drodze pirolizy. Ważnym celem jest wykorzystanie mocy zainstalowanej w OZE dla potrzeb produkcji wodoru w oparciu o proces elektrolizy. Zainstalowana moc elektrolizerów ma osiągnąć w 2030 r. 2 GW. Przewiduje się również stworzenie warunków do budowy instalacji wodorowych, usytuowanych przy elektrowniach jądrowych.
Cel nr 5 to sprawne i bezpieczne przesyłanie wodoru. Dla sprawnego rozwoju gospodarki opartej na wodorze, konieczne jest szybkie i bezpieczne dostarczanie go z miejsca produkcji do odbiorcy końcowego. Szczególnie istotne jest bezpieczne magazynowanie tego paliwa.
Cel nr 6 to stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego. Aby powstał silny, konkurencyjny i sprawnie działający rynek wodoru w Polsce, konieczne jest stworzenie regulacji, które zachęcą do stopniowego zwiększania wykorzystania OZE dla potrzeb elektrolizy.

Osoby zainteresowane obszarem wykorzystania wodoru pogłębić mogą swoją wiedzę w tym zakresie podczas szkolenia prowadzonego przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA w Zabrzu. Więcej informacji znajduje się pod adresem https://www.oszomega.pl/nowoczesne-systemy-wodorowe/