• Elektrolizery stałotlenkowe pozwalają na wysokosprawną produkcję wodoru
  • Zastosowanie pary technologicznej wzmocni efektywność projektu
  • Pilotażowa instalacja będzie produkować dobowo 16 kg wodoru o czystości 99,999%

Nowe podejście do czystego wodoru

Zadaniem w przedsięwzięciu jest stworzenie wysoce efektywnej instalacji w oparciu o elektrolizery stałotlenkowe zasilane energią elektryczną z odnawialnych źródeł. Urządzenia te pozwolą na wysokosprawną produkcję wodoru o wysokiej czystości. W trakcie realizacji projektu będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe służące opracowaniu, budowie i badaniu w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych systemu z elektrolizerem zintegrowanym z procesem rafineryjnym, który dostarczać będzie parę procesową do produkcji wodoru. Elektrolizer będzie produkował dobowo około 16 kg wodoru o czystości 99,999%. Taka ilość wystarczy do zatankowanie kilku samochodów zasilanych tym paliwem.


Urządzenie powstanie w Jaśle. Wynika to z uwarunkowań technicznych, jak dostęp do pary technologicznej o wymaganych dla elektrolizera parametrach, a także ze względu na lokalizację producenta ważnych elementów elektrolizera – Oddziału Ceramiki CEREL, samodzielnej jednostki rozwojowej Instytutu Energetyki.

Nowa rola procesów przemysłowych

Projekt VETNI ma być przedsięwzięciem unikatowym na skalę światową ze względu na głęboką integrację elektrolizerów SOE (stałotlenkowych) z istniejącym procesem (produkcja pary w rafinerii dla instalacji wytwarzania wodoru), który w ten sposób zyska nową rolę. Takie rozwiązanie poprawia efektywność produkcji i jednocześnie umożliwia wykorzystanie aktywów przemysłowych w nowych zastosowaniach.

Dla Grupy Lotos pilotażowe przedsięwzięcie to element przygotowań do gwałtownych zmian na rynku paliwowym. Budowa silnej pozycji konkurencyjnej musi odbywać się poprzez wdrażanie unikalnych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych – mówi Zofia Paryła, prezes Lotosu.

Polskie technologie

Według prof. Konrada Świerczka, prodziekana ds. współpracy i nauki Wydziału Energetyki i Paliw AGH, projekt charakteryzuje się wysokim stopniem innowacyjności i bazuje na polskich rozwiązaniach technologicznych i materiałowych. Długoczasowa stabilność pracy oraz wysoka efektywność działania elektrolizera zostaną zapewnione m.in. poprzez wykorzystanie nowej grupy opracowywanych w AGH materiałów do konstrukcji elektrody powietrznej, w których zminimalizowana zostanie zawartość toksycznego i drogiego kobaltu. Realizacja przedsięwzięcia będzie niewątpliwe ważnym krokiem na drodze transformacji energetycznej w kierunku wykorzystania źródeł niskoemisyjnych – komentuje.

Liczy się strategia wodorowa

Z kolei prof. Jakub Kupecki, kierownik Centrum Technologii Wodorowych Instytutu Energetyki podkreśla dwa cele przedsięwzięcia. Pierwszym jest opracowanie, budowa i weryfikacja w rzeczywistych warunkach pracy unikalnej instalacji ze stałotlenkowymi elektrolizerami, które są najbardziej sprawnymi urządzeniami do produkcji wodoru. Drugim – realizacja postulatów Polskiej Strategii Wodorowej, w szczególności w zakresie dekarbonizacji procesów i zwiększania udziału niskoemisyjnych paliw w wielu gałęziach gospodarki – wyjaśnia.

Łączny budżet projektu VETNI (z islandzkiego wodór) wynosi ponad 9,5 mln zł, z czego dofinansowanie dla konsorcjum wyniesie około 7,8 mln zł (czyli ponad 80%). Umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju podpisano 7 września 2021 r.

Przeczytaj także: Program Nowa Energia: projekty wodorowe po wstępnej selekcji