W Tarnowskich Górach rozpoczęły się prace geotechniczne w rejonie zapadlisk przy ul. Królika. Do podziemnych pustek i szczelin będzie wtłoczone samozestalające się tworzywo geotechniczne. Po zakończeniu tego zadania, zostaną usunięte grunty zawałowe oraz budowlane i gruz z miejsc zapadlisk, a także szkody powstałe w obiektach będących własnością lub w użytkowaniu gminy. Prace mają trwać do końca 2021 r.
Fot. UM Tarnowskie Góry
W lipcu i sierpniu 2021 r., w rejonie ul. Królika w Tarnowskich Górach na odcinku od ul. Szymały do posesji Królika 16, pojawiły się cztery zapadliska w nawierzchni jezdni oraz w terenie zielonym poza pasem drogowym. Doszło do uszkodzeń dróg i budynków. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) wydał decyzję o zamknięciu budowli, w których powstały szkody, a także lokalnego układu drogowego. Wyłączono z eksploatacji m.in. budynek przy ul. Królika 16, a następnie kolejny przy ul. Lewka 15. Teren wygrodzono i zabezpieczono, a teraz podjęte działania mają zabezpieczyć grunt.
Fot. UM Tarnowskie Góry
Na podstawie postanowień PINB gmina zamówiła ekspertyzę geologiczno-górniczą oraz badania georadarowe. Z dokumentu przygotowanego przez Zakład Geologii Geofizyki Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) wynika, że za główną przyczynę wystąpienia zapadlisk należy uznać obecność w utworach triasowych pustek krasowych lub antropogenicznych w utworach jego nadkładu.
Zagrożenie opiniowanego terenu wynika z obecności pustek w węglanowych skałach triasu w strefie głębokości 20–30 m. W rejonach, w których utworzyły się zapadliska, ciągłość warstw geologicznych przykrywających utwory triasowe została przerwana. W rejonach tych przypowierzchniowe grunty są wynoszone do pustek w skałach triasowych grawitacyjnie i wodą migrującą w podłoże.(...) Prawdopodobieństwo wystąpienia w tej strefie następnych zapadlisk, a także reaktywacji istniejących jest bardzo duże – podano w ekspertyzie.
GIG wskazał też metody likwidacji zagrożenia: przeprowadzenie prac iniekcyjno-podsadzkowych w skałach triasowych techniką wiertniczą. Otworami wiertniczymi do pustek w utworach triasowych wprowadzone zostanie medium podsadzkowe składające się z popiołów lotnych, cementu i wody.
Przeczytaj także: Port Szczecin: jedna trzecia prac przy nabrzeżach wykonana
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.