W Glasgow (Wielka Brytania) rozpoczęła się konferencja klimatyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP26). W ramach wydarzenia, które potrwa do 12 listopada br., podpisano już pierwsze porozumienie. Dotyczy powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania. Cel ten liderzy 100 państw, na terenie których znajduje się 85% światowych lasów, chcą osiągnąć do 2030 r.
Fot. Marcio Isensee e Sá / Adobe Stock
Wśród sygnatariuszy znalazły się takie kraje jak Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Kanada, Rosja, Chiny, Indonezja i Kolumbia – wszystkie kraje kluczowe dla powstrzymania wylesiania. W ramach porozumienia na pomoc dla krajów rozwijających się w zatrzymaniu i odwróceniu procesu deforestacji przekazanych ma być ponad 14 mld GBP, z czego 8,75 mld GBP pochodzić będzie od 12 krajów wysoko rozwiniętych, natomiast 5,3 mld GBM od 30 firm z sektora prywatnego.
Wątek wycinania lasów to jeden z najważniejszych punktów COP26. Wycinanie drzew przyczynia się do zmian klimatu, uszczuplając lasy, które pochłaniają około 30% emisji dwutlenku węgla. Najważniejszą rolę w tym aspekcie pełnią lasy deszczowe (wiecznie zielone), występujące w wilgotnych obszarach klimatu tropikalnego.
Największym z nich jest amazoński las deszczowy, położony na terenie dziewięciu państw (60% na terenie Brazylii, 13% Peru, ponadto: Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu oraz Gujany Francuskiej). Wilgotny las liściasty zajmuje 5 500 000 km2.
Ponad połowę mniejszy (2 000 000 km2) jest kongijski las deszczowy, rozciągający się przez tereny południowo-wschodniego Kamerunu, Gabonu, Kongo, północnej i środkowej Demokratycznej Republiki Konga i część południowej oraz środkowej Afryki.
Sporą powierzchnię (1 315 460 km2) zajmuje również las atlantycki na południowo-wschodnim atlantyckim pobrzeżu Brazylii i północnej Argentyny, sięgający w głąb lądu do południowo-wschodniego Paragwaju.
Konferencja Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (ang. UN Climate Change Conference) to coroczne wydarzenie organizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), podczas którego poruszane są kwestie związane ze współczesną zmianą klimatu. Jednym z najważniejszych owoców było porozumienie paryskie (wieńczące 21. edycję), zobowiązujące kraje do przedstawienia długoterminowych scenariuszy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Pierwsza konferencja odbyła się w 1995 r. w Berlinie. W Polsce do tej pory miały miejsce trzy tego typu spotkania: w 2008 r. w Poznaniu, w 2013 r. w Warszawie oraz w 2018 r. w Katowicach. W ub.r. wydarzenie, z uwagi na pandemię COVID-19, nie odbyło się. W przyszłym roku gospodarzem COP będzie Sharm El Sheikh w Egipcie.
Przeczytaj także: Proces ocieplania klimatu będzie trwał, ale mamy możliwość wpływu na jego przebieg [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.