• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gazociąg Goleniów–Lwówek: przewierty Direct Pipe w toku

Opublikowano: 09-11-2021 Źródło: Gaz-System

​​​​​​​Gazociąg relacji Goleniów–Lwówek budowany jest w ramach projektu Baltic Pipe. To ponad 190-kilometrowy rurociąg do przesyłu gazu ziemnego, który powstaje wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin–Lwówek. W trakcie realizacji zadania wykonywane są liczne przejścia bezwykopowe z wykorzystaniem metody Direct Pipe.


Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Przejścia bezwykopowe na budowie gazociągu

Ostatnim zrealizowanym przejściem był przewiert pod rzeką Krąpiel. Prace te prowadzono od początku września w miejscowości Strachocin. Długość przekroczenia to 980 m. Obecnie trwają prace przygotowawcze do przewiertu pod Wartą. Wykonano już wstępne próby ciśnieniowe czterech sekcji rury DN1000, aktualnie przygotowywana jest komora startowa. Roboty te realizowane są w ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia, w którym powstaje odcinek Goleniów–Ciecierzyce (około 122 km długości).

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

W sumie na całej trasie najdłuższego elementu projektu Baltic Pipe wykonanych zostanie 98 przejść bezwykopowych (55 w ramach pierwszego etapu, 43 – drugiego). Najdłuższy to przewiert pod Wartą w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego, który osiągnie 1400 m długości. Oprócz Direct Pipe inwestor, koncern Gaz-System, sięgnął także m.in. po metodę HDD (ang. Horizontal Directional Drilling).

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Gazociąg Goleniów–Lwówek: zaawansowanie prac

Prace na budowie rurociągu Goleniów–Ciecierzyce, oprócz przekroczeń naturalnych przeszkód, jak rzeki, czy też dróg, skupiają się teraz m.in. na spawaniu, układce i zasypce gazociągu. Powstają również obiekty technologiczne, wkrótce rozpocząć mają się próby hydrauliczne odcinków liniowych.

W ramach drugiego etapu, skupiającego się na budowie fragmentu Ciecierzyce–Lwówek (69 km), trwa spawanie liniowe (postęp: 83%) oraz montażowe (77%). W toku są również roboty ziemne oraz układka gazociągu w wykopie – przekroczono już 50%. Wykonawca przywraca teren do stanu pierwotnego. Kontynuowane są prace budowlane i technologiczne na obiekcie Układ Śluz Ciecierzyce i Węzeł Przesyłu Gazu Lwówek, jak również prefabrykacja elementów dla ZZU Przytoczna. Trwają przygotowania do prób ciśnieniowych na pierwszych odcinkach gazociągu – mają one odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Jeśli chodzi o przekroczenia bezwykopowe, na tym etapie projektu zrealizowano ich 38.

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Projekt Baltic Pipe: podstawowe informacje

Gazociąg Goleniów–Lwówek powstaje na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego,  lubuskiego i wielkopolskiego, w gminach: Goleniów, Maszewo, Stargard Szczeciński, Dolice, Przelewice, Pełczyce, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna, Pszczew, Międzychód, Lwówek. Osiągnie długość 191 km. Nominalna średnica rurociągu to 1000 mm.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Inwestycja jest częścią rozbudowy polskiego systemu przesyłowego, związanego z realizacją polsko-duńskiego projektu Baltic Pipe. Składa się on z pięciu głównych komponentów: budowy dwóch podmorskich gazociągów – jednego na Morzu Północnym, drugiego na Bałtyku, tłoczni gazu w Danii (wschodnia część Zelandii) oraz wspomnianej rozbudowy systemu przesyłu surowca, zarówno po stronie polskiej, jak i duńskiej. Uruchomienie transportu gazu ziemnego planowane jest na 1 października 2022 r.

Przeczytaj także: Baltic Pipe na duńskim lądzie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!