W dwóch przetargach na budowę odcinków gazociągu Gustorzyn–Wronów z Leśniewic do Rawy Mazowieckiej i z Rawy Mazowieckiej do Wronowa doszło do łącznie czterech odwołań, które rozpatrywała Krajowa Izba Odwoławcza (KIO). Wszystkie zakończyły się decyzjami korzystnymi dla wybranego przez Gaz-System wykonawcy.
System przesyłowy. Fot. Gaz-System
Gazociąg Gustorzyn–Wronów to projekt o znaczeniu wspólnotowym, czyli inwestycja istotna dla unijnego rynku gazu ziemnego. W przypadku dwóch przetargów na odcinki Leśniewice–Rawa Mazowiecka i Rawa Mazowiecka–Wronów złożono cztery odwołania od decyzji o wyborze najkorzystniejszej oferty (ogłoszonych odpowiednio 11 sierpnia i 14 września 2021 r.). W obu przypadkach chodziło o konsorcjum firm Romgos sp. z o.o. Engineering sp. k., Romgos Gwiazdowscy sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne Tolos Piotr Walczak i wspólnicy sp.k.
W pierwszym przypadku (przetarg „Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia MOP 8,4 MPa DN 1000 relacji Gustorzyn–Wronów, etap II Leśniewice–Rawa Mazowiecka wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi”) odwołania złożyły spółki Stalprofil S.A. i Budimex S.A., jednak KIO je oddaliła 27 września 2021 r. umożliwiając konsorcjum i Gaz-Systemowi możliwość podpisania kontraktu o wartości 264,2 mln zł. W drugim (postępowanie „Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia MOP 8,4 Mpa DN 1000 relacji Gustorzyn–Wronów, Etap III Rawa Mazowiecka–Wronów na terenie województw lubelskiego, mazowieckiego i łódzkiego”) odwołały się firmy Stalprofil S.A. oraz Porr S.A. KIO wydała taki sam wyrok 15 listopada 2021 r. Umowa z generalnym wykonawcą opiewa na około 491,9 mln zł. Konsorcjum przed Izbą reprezentowała Kancelaria Radcy Prawnego Dr Robert Siwik.
Źródło: Gaz-System
Budowę gazociągu Gustorzyn–Wronów podzielono na trzy etapy: Gustorzyn–Leśniewice o długości około 54 km, Leśniewice–Rawa Mazowiecka (100 km) i Rawa Mazowiecka–Wronów (154 km). Odcinki o łącznej długości 308 km będą budowane równocześnie, a zakończenie całej inwestycji zaplanowano na IV kwartał 2023 r. Średnica obiektu to 1000 mm, a ciśnienie robocze 8,4 MPa.
Przeczytaj też: Gazociąg Goleniów–Lwówek: przewierty Direct Pipe w toku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.