Zmian klimatu nie da się już zatrzymać. Coraz wyższa średnia temperatura powietrza, wynikająca przede wszystkim z nadmiernej emisji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla), wywraca do góry nogami naturalne procesy, jakim podlega nasza planeta. Jednym z nich jest niespotykane dotąd na taką skalę topnienie lodowców, którego skutkiem jest podnoszenie się poziomu mórz i oceanów. To z kolei prowadzi nieuchronnie do zalania tych dzielnic nadmorskich miast, które leżą najbliżej linii wody. Organizacja Climate Central przygotowała sugestywny materiał, ilustrujący, jak miejsca, w których żyjemy, będą wyglądać za kilkanaście lat i jak mogą wyglądać za kilkadziesiąt, jeśli nie spróbujemy zatrzymać globalnego ocieplenia.
Pałac Buckingham w Londynie (Wielka Brytania) w wariancie pesymistycznym (wzrost średniej temperatury o 3 stopnie Celsjusza). Wiz. Climate Central
Zajmująca się analizowaniem danych oraz edukowaniem w zakresie klimatologii organizacja non-profit przedstawiła zdjęcia ponad 50 miast z całego świata, które niebawem mogą częściowo znaleźć się pod wodą. Każde z nich występuje w dwóch postaciach, odpowiadającym dwóm scenariuszom rozwoju sytuacji, związanej z ograniczaniem emisji CO2.
Na pierwszym zdjęciu zaprezentowany jest widok miasta w wariancie optymistycznym – jeśli działania związane z redukcją emisji będą prowadzone sprawnie, z pełnym zaangażowaniem i na skalę globalną, a ocieplenie wzrośnie „jedynie” o 1,5 stopnia Celsjusza (jest to nieuniknione). Na drugim widoczne jest to samo miejsce w wariancie pesymistycznym, gdy średnia temperatura powietrza na Ziemi wzrośnie o 3 stopnie Celsjusza, co jest realne, jeżeli działania związane ze zmniejszaniem zanieczyszczania atmosfery pozostaną na takim poziomie, jak obecnie.
Rio De Janeiro (Brazylia)
Szanghaj (Chiny)
Hawana (Kuba)
Petersburg (Rosja)
Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
Waszyngton (Stany Zjednoczone)
Barcelona (Hiszpania)
Split (Chorwacja)
Londyn (Wielka Brytania)
Kopenhaga (Dania)
Gdańsk (Polska)
Gdynia (Polska)
Więcej wizualizacji znajdziesz na stronie organizacji Climate Central.
Przeczytaj także: Proces ocieplania klimatu będzie trwał, ale mamy możliwość wpływu na jego przebieg [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.