• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Umowa na modernizację portu we Fromborku. Co zostanie zrobione?

Opublikowano: 08-12-2021 (Aktualizacja: 10-12-2021) Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Przebudowa portu rybackiego we Fromborku (woj. warmińsko-mazurskie) pochłonie 17 mln zł. W piątek (10 grudnia 2021 r.) podpisana została umowa z wykonawcą.


Fot. castenoid /Adobe Stock Fot. castenoid /Adobe Stock
  • Port we Fromborku ma prawie 70 lat
  • Stanowi morskie przejście graniczne
  • Roboty są konieczne z powodu złego stanu konstrukcji hydrotechnicznych

Przebudową objęte zostaną nabrzeża zachodnie, wschodnie i południowe, a także slip oraz instalacje wod-kan i elektryczne. W planie jest także remont falochronów zachodniego i wschodniego (w tym wymiana nawierzchni, odbojnic, drabinek wyjściowych, uzupełnienie ubytków w oczepach) oraz opasek brzegowych po stronie wschodniej i zachodniej. Zgodnie z obliczeniami, kubatura robót czerpalnych wyniesie 7250 m3.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Celem inwestycji jest zwiększenie ochrony basenu portowego przed nadmiernym falowaniem, a także poprawa warunków postojowych jednostek pływających oraz wyładunku i obsługi statków. Polepszą się parametry użytkowe portu, w tym dopuszczalne obciążenie użytkowe i jego głębokość (z 1,5 m do 2,5 m).

Dzięki przebudowie ulepszona zostanie konstrukcja hydrotechniczna, będąca aktualnie w złym stanie technicznym. Powiększony i pogłębiony zostanie również basen portowy, co wpłynie na zwiększenie ilości miejsc postojowych, wielkość wchodzących jednostek oraz poprawę bezpieczeństwa żeglugi – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

W przetargu za najlepszą uznano ofertę firmy Doraco. Wykonawca na przeprowadzenie wszystkich prac ma 20 miesięcy. Cała kwota, 17 mln zł, pochodzi z budżetu państwa, ze środków inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni.

Port we Fromborku a przekop mierzei

Inwestycja we Fromborku wpisuje się w inne zamierzenie, czyli budowę drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska z przekopem przez Mierzeję Wiślaną. Nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty na naszych terenach, co w chwili obecnej stało się wręcz normą – powiedział burmistrz Fromborka Zbigniew Pietkiewicz.

Dodał, że miasto zamierza starać się o pozyskanie środków na dalszy rozwój strefy „B” obszaru ochrony uzdrowiskowej, kontynuację modernizacji falochronu tzw. starego molo czy stworzenie mariny dla różnych jednostek.

Fromborski port morski zbudowano w 1953 r. Stanowi bazę dla floty rybackiej, jest też nabrzeżem dla jachtów oraz przystankiem dla statków żeglugi pasażerskiej kursujących po Zalewie Wiślanym. Posiada dwa falochrony (wschodni o długości 61 m i zachodni o długości 91 m). Obecnie z portu korzystają statki o zanurzeniu do 1,5 m i jachty – do 1,7 m. Port stanowi morskie przejście graniczne – można się tędy przeprawić do portów w Bałtyjsku oraz Kaliningradzie.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!