• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Warszawie rozpoczęło się drążenie kolektora Lindego Bis

Opublikowano: 23-12-2021 Źródło: MPWiK Warszawa

Na warszawskich Bielanach rozpoczęła się budowa kolektora tranzytowo-retencyjnego Lindego Bis. To jedna z najważniejszych dla bezpieczeństwa stolicy inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie. Kanał powstanie do końca 2023 r. a wydrąży go MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) Rozalia.


Fot. MPWiK Warszawa Fot. MPWiK Warszawa

Kolektor Lindego Bis zostanie ułożony na głębokościach od 5 do nawet 14 m. Jego długość wyniesie około 4 km, średnica będzie mieć 2 m. Trasa obiektu przebiega od terenu Bielan w rejonie ul. Brązowniczej oraz pod ciągiem ulic Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego, do ul. Marymonckiej, gdzie zostanie przyłączony z kolektorem Burakowskim (istniejącym). W miejscu przejścia pod linią warszawskiego metra zostanie wykonany z rury o średnicy 1,6 m umieszczonej wewnątrz rury osłonowej.

Fot. MPWiK Warszawa Fot. MPWiK Warszawa

MTBM Rozalia ma tarczę o średnicy prawie 2,5 m, łączna masa zestawu drążącego wynosi 55 ton. Urządzenie posuwa się w tempie od 10 do 16 m na dobę, a jego siła nacisku osiąga do 1200 ton. Roboty są prowadzone bez przerw – 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu.

Fot. MPWiK Warszawa Fot. MPWiK Warszawa

Budowa bezwykopową metodą mikrotunelowania ogranicza liczbę otwartych wykopów i minimalizuje uciążliwości dla mieszkańców, jak choćby związane z organizacją ruchu. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i ABIKORP Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych.

Kolektor Lindego Bis ma przejąć część ścieków i deszczówki spływających z Bemowa i Bielan, odciążając kanalizację w tych dzielnicach.

Budowa kolektorów tranzytowo-retencyjnych w stolicy to efekt obserwacji takich zjawisk, jak zmiany klimatu prowadzące do zwiększenia liczby deszczów nawalnych czy częstszych okresów suszy. A kolektory zminimalizują ryzyko zalewania i podtopień podczas gwałtownych i obfitych opadów. - Kolektor Lindego Bis jest jednym z kilku kluczowych dla bezpieczeństwa miasta kolektorów – mówi Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK Warszawa.

Fot. MPWiK Warszawa Fot. MPWiK Warszawa

Aktualnie stołeczny MPWiK buduje kolektor Wiślany wzdłuż Wisły na północ od Mostu Gdańskiego. To największy taki obiekt w mieście. Wkrótce rozpoczną się prace związane z kolektorem Mokotowskim Bis – powstanie on wraz z linią tramwajową wzdłuż ul. Gagarina. Wraz z oddanym w 2020 r. do eksploatacji zbiornikiem na terenie oczyszczalni ścieków Czajka, inwestycje te zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m3. Ograniczą powstawanie zalewisk podczas ulew zatrzymując wody opadowe, zminimalizują też ryzyko powstawania przelewów burzowych i zrzutów mieszaniny ścieków oraz wód opadowych do Wisły.

Fot. MPWiK Warszawa Fot. MPWiK Warszawa

Inwestycja Lindego Bis o wartości 129 mln zł, współfinansowana ze środków unijnych, jest realizowana w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI”. MPWiK Warszawa zawarło umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przeczytaj także: Kto wybuduje ostatni odcinek kolektora Wiślanego w Warszawie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!