Zakończyła się przebudowa stopnia Wodnego Przegalina. Obiekt znajduje się w Gdańsku na styku Wisły i Martwej Wisły. Umożliwia żeglugę (międzynarodowa droga wodna E40) i jednocześnie chroni miasto przed wodami powodziowymi. Zadanie prowadzono w ramach drugiego etapu kompleksowego przeciwpowodziowego zabezpieczania Żuław.
Fot. MI
- Remont stopnia to element ochrony przeciwpowodziowej Żuław
- Śluza południowa jest zabytkiem
- Było to zadanie z zakresu wielu branż budownictwa
Przegalina to dawna osada rolno-rybacka, leży na południowo-wschodnim krańcu wyspy Sobieszewskiej. Na tamtejszy stopień składają się dwie śluzy: tzw. południowa (200 śluzowań rocznie) i nieczynna od 1992 r. tzw. północna. Zakończone właśnie zadanie polegało głównie na modernizacji obu tych obiektów. Śluzę południową zbudowano w latach 1975–1981, a północną w 1895 r. – jest zabytkowa, dlatego prace nadzorował konserwator. Starsza z nich powstała w ramach przebudowy ujścia Wisły, obejmującej m.in. przekop oraz odcięcie od Wisły tzw. Wisły Gdańskiej i Wisły Elbląskiej.
Fot. Wody Polskie
Przegalina – co zrobiono?
Było to zadanie z zakresu wielu dziedzin budownictwa. Inżynier kontraktu zajmował się nadzorem nad pracami z branż hydrotechnicznej, ogólnobudowlanej, drogowej, konserwatorskiej, mechanicznej, a także automatyki, instalacji sanitarnych i elektrycznych.
W przypadku śluzy południowej m.in. wzmocniono i uszczelniano konstrukcje żelbetowe, a także odnawiano powłoki antykorozyjne stalowych elementów komory oraz wrót. W ramach tych prac usunięto dodatkowych 100 tys. m3 wody z przecieków przez ściany komory oraz gniazda szandorowe. W zakres remontu wrót wchodziła regeneracja siłowników, układu hydraulicznego, kół jezdnych zasuw kanałów obiegowych oraz agregatów hydraulicznych. Poza tym pogrążono 100 stalowych pali, które zaprojektowano jako oparcie dla 100-tonowego stalowego pomostu (będą przy nim cumować lodołamacze). Odnowiono także 1,5 km umocnień brzegowych oraz stalowe konstrukcje kierownic.
Fot. Wody Polskie
Robotami w kolejnym etapie objęto m.in. wpisane do rejestru zabytków komorę śluzy północnej oraz budynki maszynowni i siedziby nadzoru wodnego. Wyzwaniem była modernizacja systemu zasilania i napędu wrót tej śluzy (to jedyny taki obiekt w Polsce, który działa w oparciu o napęd wodny). Zgodnie z planem, zabytkowa maszynownia zostanie udostępniona do zwiedzania.
W ramach tego zadania rozbudowano też bazę dla ośmiu lodołamaczy, do tego powstały dwa budynki magazynowe oraz jeden socjalno-warsztatowy.
Przeprowadzenie wszystkich robót pochłonęło 65,5 mln zł. Inwestorem było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a wykonawcą firma Strabag sp. z o.o. Umowę podpisano we wrześniu 2019 r.
19 stycznia 2022 r. zorganizowano dzień prasowy. Była to pierwsza publiczna prezentacja wyremontowanego obiektu.
Przeczytaj także: Wały wzdłuż Odry w Słubicach – koniec rozbudowy jeszcze w tym roku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.