Na terenie Elektrowni Kozienice firma Enea przygotowuje do realizacji projekt budowy bloków energetycznych CCGT (gazowo-parowych). Spółka celowa Enea Elkogaz odtworzy moce wytwórcze bloków klasy 200 MW, dotychczas opalanych węglem.
Elektrownia Kozienice. Fot. Enea Wytwarzanie
W Elektrowni Kozienice jest osiem bloków 200 MW. Zasilane gazem ziemnym staną się źródłami mniej emisyjnymi od węglowych. Mają w fazie przejściowej transformacji energetycznej wspierać wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dla Enei to krok do stopniowego odchodzenia od wytwarzania energii ze źródeł węglowych na rzecz właśnie OZE.
Projekt zakłada, że bloki 200 MW w Kozienicach zakończą okres eksploatacji w NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego), a później będą stopniowo przekazywane do Enei, gdzie ich moc zostanie odtworzona w oparciu o technologię CCGT z częściowym wykorzystaniem dostępnej infrastruktury. Niskoemisyjne źródła byłyby rozmieszczone w miejscach przeznaczonych do odstawienia jednostek węglowych.
Rok 2022 będzie dla Grupy czasem stopniowego wdrażania założeń przedstawionych w aktualizacji strategii rozwoju. Jednym z opublikowanych 13 kluczowych kierunków jest energetyka konwencjonalna oparta o źródła niskoemisyjne, w tym gazowe z zastrzeżeniem wykorzystania tego paliwa jako przejściowego źródła energii na drodze do OZE. Nasz projekt zakłada, że nowe niskoemisyjne źródła będą stabilizowały rozwijające się OZE w początkowej fazie dążenia do neutralności klimatycznej – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.
Fot. Enea Wytwarzanie
Projekt na razie jest w fazie przedinwestycyjnej. Skończyły się prace związane z wyborem rozwiązań technologicznych i analizy ekonomiczne. Wkrótce zostanie przeprowadzona aktualizacja modelu przedsięwzięcia wraz z audytem modelu finansowego. Trwają też przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ).
Enea Wytwarzanie już w 2020 r. zawarła porozumienie z Gaz-Systemem na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice do gazowej sieci przesyłowej. W 2021 r. wystąpiła do Polskich Sieci Elektroenergetycznych o określenie warunków przyłączeniowych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego bloków gazowo-parowych planowanych w ramach projektu w Kozienicach. Prowadzone są uzgodnienia przebiegu trasy przyszłego przyłącza gazowego oraz jego podstawowych parametrów technicznych, które wpłyną na wybór optymalnych rozwiązań technologicznych.
Przeczytaj także: Polski plan odejścia od węglowodorów z Rosji. Najpierw od węgla
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.