W Płocku zakończyła się przebudowa strategicznego ujęcia wody z Wisły zapewniającego 40–60% dostaw dla miasta. Prace prowadzone od stycznie 2021 r. pochłonęły 11,4 mln zł, około 60% kosztów pokryło dofinansowanie ze środków unijnych.
Wodociągi Płockie przebudowały ujęcie wody. Fot. Fallaner/wikimedia
Roboty dotyczyły ujęcia powierzchniowego „Grabówka” położonego na prawym brzegu Wisły w części cofkowej Zbiornika Włocławskiego. Wymieniono układ technologiczny, m.in. pompy, rurociągi i armaturę. Wybudowano obejście zatoki ujęciowej, które stało się zapasowym zasilaniem pompowni. Obiekt wyposażono w system ciągłego monitoringu parametrów jakościowych wody. Zamontowano także pompy przelewowe, pracujące podczas powodzi, kiedy ujęcie jest pod powierzchnią.
Inwestycję zrealizowano z powodu zużycia instalacji. Potrzebna była modernizacja, by poprawić niezawodność i bezpieczeństwo dostaw wody dla miasta. W Płocku czerpie się ją z Wisły oraz ze studni głębinowych.
Obiekt z 1968 r.
Ujęcie powierzchniowe „Grabówka” wybudowano w 1968 r. i dla Płocka jest to główne źródło zaopatrzenia, pobór stanowi od 40% do 60% wody tłoczonej do sieci. Jest ona przepompowywana i kierowana do stacji uzdatniania wody w Płocku skąd kieruje się ją do wodociągów.
Przedsięwzięcie było jednym z najważniejszych zadań realizowanych w ramach programu „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka” na lata 2017–2026. Prace prowadziła firma Hydro-Marko z Jarocina. Realizowano je w czynnym obiekcie nadzorem inspektorów z branż: technologicznej, konstrukcyjno-budowlanej, sanitarnej i elektrycznej.
Przeczytaj także: Łódź: budowa sieci wod-kan za 30 mln zł
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.