• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

IFAT 2022. Światowe targi gospodarki wodno-ściekowej wróciły do Monachium

Opublikowano: 31-05-2022 Źródło: https://ifat.de/

W Niemczech trwa drugi z pięciu targowych dni IFAT 2022. Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią koronawirusa, międzynarodowa branża wodno-kanalizacyjna oraz gospodarki odpadami i surowcami wtórnymi znów mogła się spotkać w Centrum Targowym Messe Monachium.


Rozpoczęcie targów IFAT 2022 Monachium / Fot. ifat.de Rozpoczęcie targów IFAT 2022 Monachium / Fot. ifat.de
  • IFAT to wiodące światowe targi technologii środowiskowych. Będąc największą platformą branżową IFAT skupia specjalistów i przedsiębiorców z całego świata
  • Prezentowane podczas targów innowacyjne oferty i rozwiązania wyznaczają standardy działań na przyszłość
  • Oprócz przestrzeni handlowej targi są miejscem licznych wykładów i dyskusji panelowych

Impreza skupia wokół siebie ponad 142 tys. uczestników z 162 krajów na powierzchni wystawienniczej 260 tys. metrów kwadratowych. Targi wytyczają nowe trendy w sektorze wodno-kanalizacyjnym oraz gospodarki odpadami i surowcami wtórnymi. To tutaj można dowiedzieć się wszystkiego o dzisiejszych i przyszłych problemach branżowych: jak projektować społeczności i miasta w sposób zrównoważony? Jak wygląda gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce? W jaki sposób rozwiązania przyszłości będą wykorzystywać inteligentne napędy?


Tegoroczną edycję 30 maja otwarło przemówienie niemieckiej minister środowiska Steffi Lemke. Następnie odbył się panel dyskusyjny: „Jak tworzysz zmianę? Od aktywizmu i polityki do rozwiązań i wpływu na środowisko”, w którym uczestniczyli przedstawiciele sektorów wod-kan, gospodarki odpadami oraz naukowcy.

Handel i wiedza

Targi IFAT 2022 / Fot. inzynieria.com Targi IFAT 2022 / Fot. inzynieria.com

Podczas targów odbywać się będą liczne wykłady oraz fora dyskusyjne: m.in. Forum odpadów i surowców wtórnych oraz Forum wody i ścieków. Prelegenci będą poruszać wiele ciekawych zagadnień: od zrównoważonego projektowania produktów i recyklingu chemicznego po obsługę akumulatorów litowo-jonowych.


Rozmowy będą dotyczyć także tematów świadomego zużycia wody w miastach, monitorowania ścieków, sposobów pozyskiwania czystej wody pitnej oraz obiegów wody przemysłowej. Nie zabraknie pokazów innowacji oraz prezentacji rozwiązań z zakresu analityki danych w gospodarce odpadami, usuwania mikrodrobin plastiku z wody i recyklingu materiałów budowlanych.

Obieg zamknięty ratunkiem dla środowiska

Osobny panel tematyczny poświęcony zostanie potencjałowi gospodarki o obiegu zamkniętym. Oto tematy przykładowych wystąpień i prezentacji:

  • Zarządzanie recyklingiem w praktyce. Przepływ tworzyw sztucznych – przykłady najlepszych praktyk obróbki tworzyw sztucznych
  • Minerały gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój w budownictwie – o sposobach usuwania zanieczyszczeń w budownictwie i inżynierii lądowej oraz sposobach zabezpieczania i ponownego wykorzystywania materiałów budowlanych nadających się do recyklingu
  • Wodór w gospodarce o obiegu zamkniętym – w jaki sposób bezemisyjny wodór jest wytwarzany ze ścieków i gdzie może być wykorzystywany.

Premiera na IFAT 2022 – wycieczki techniczne

Po raz pierwszy organizatorzy targów oferują uczestnikom wycieczki techniczne z przewodnikiem dotyczące specjalistycznych zagadnień branżowych. Każda wycieczka trwa od 60 do 90 minut, rozpoczyna się przemówieniem programowym i obejmuje do pięciu stoisk wystawienniczych. Do wyboru jest 16 tematów, m.in.: zapobieganie ulewnym deszczom i powodziom, cyfryzacja w gospodarce odpadami, miasto świadome zużycia wody. 

Pokazy – człowiek i maszyna w akcji

Podczas trwania targów przewidziano siedem pokazów na żywo: 

  • Recyklingu samochodów” – stare samochody, w tym elektryczne, będą rozkładane na części
  • Strefa Kruszenia” – pokaz recyklingu materiałów budowlanych za pomocą dużych urządzeń
  • Dni Praktyki Biomasy” – w jaki sposób odpady drzewne i zielone przekształcane są w cenne surowce
  • Pojazdy w akcji” – prezentacja nowych pojazdów i technologii komunalnych

Pokazy maszyn podczas targów IFAT w Monachium / Fot. ifat.de Pokazy maszyn podczas targów IFAT w Monachium / Fot. ifat.de

  • Water Skills” – profesjonalne zawody, podczas których demonstrowane są możliwości urządzeń wodno-kanalizacyjnych przy oczyszczaniu ścieków
  • Line Construction Challenge” – kolejne zawody, tym razem zespołów rywalizujących w budowie złożonych systemów rurowych
  • Zrównoważone trasy komunikacyjne i budowa kanałów” – pokaz poświęcony logistyce budowlanej, procesom cyfrowym i niskoemisyjnym maszynom.

Strefa start-upów

W Monachium zaprezentuje się także blisko 50 młodych firm z 16 krajów. Ich produkty i rozwiązania obejmują główne tematy targów IFAT: uzdatnianie wody i ścieków, odpady i surowce wtórne, a także kontrola zanieczyszczenia powietrza i ochrona gleby.


Zaprezentowane zostaną np: zrównoważone dodatki do asfaltu wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu, separatory mikroplastiku ze strumieni ścieków, nanotechnologiczny proces uzdatniania wody oraz biotechnologiczna metoda wiązania pyłu.

Targi zakończą się w piątek 3 czerwca. 
Już wkrótce dostępna będzie fotorelacja z wydarzenia.

Przeczytaj także: Śląsk: w Jastrzębiu-Zdroju mają produkować magazyny energii [film]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!