Dyrektywa wodna 2020/2184 została opublikowana 23 grudnia 2020 r. Jej zapisy wykraczają poza zakres dotyczący jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dyrektywa nakłada także obowiązek redukcji wycieków z sieci wodociągowej, a odbiorcy nadaje bezwzględne prawo dostępu do czystej wody.
Modernizacja sieci wodociągowych - jak sprostać wymaganiom nowej Dyrektywy Wodnej 2020/2184? Fot. Adobe Stock
Unijna dyrektywa, która powinna być zaimplementowana do prawa polskiego w styczniu 2023 r. nakłada dużą odpowiedzialność na właścicieli i zarządców sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Wymaga szczegółowych ocena jakościowych, a plany zarządzania ryzykiem powinny być według niej spójne w całym łańcuchu zaopatrzenia z jasnym podziałem obowiązków pomiędzy interesariuszami. To z kolei wymusza konieczność uporządkowania współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami komunalnymi oraz integrację podejmowanych projektów z innymi przepisami wodnymi, szczególnie ramową dyrektywą wodną.
Jak sprostać wymaganiom?
Wyzwania związane z wprowadzeniem nowej Dyrektywy Wodnej 2020/2184 i Programu Inwestycyjnego opracowanego przez Ministerstwo Infrastruktury w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, będą tematem wystąpienia Edyty Zalewskiej, która współtworzyła „Masterplan Wodociągów i Kanalizacji dla Miasta St. Warszawy”, jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych i od wielu lat dyrektorem spółki Uponor Infra.
Prelekcja odbędzie się 22 czerwca 2022 r. (środa) w ramach sesji „Bezwykopowa renowacja” podczas jubileuszowej XX Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA.
Aby zapoznać się z ekspercką wiedzą i wziąć udział w prelekcji jak i całej konferencji, należy zarejestrować się na stronie wydarzenia.
Warsztaty, panele, dyskusje, pokazy
Na uczestników tegorocznego święta branży bezwykopowej czeka wiele atrakcji oraz konkursów na stoiskach wystawców. Oprócz pokazów na żywo organizatorzy przewidzieli w programie warsztaty praktyczne, sesje techniczne, a także panele dyskusyjne. Dwa z nich dotyczyć będą konkretnych zagadnień z obszarów bezwykopowej budowy oraz bezwykopowej renowacji. Dwa pozostałe zaplanowano w formie przekrojowych dyskusji na temat jakości w całym procesie inwestycyjnym, począwszy od przygotowania przez projektowanie, realizację i odbiór projektu, jak również szans i zagrożeń dla branży wynikających ze zmieniającego się otoczenia ekonomicznego.
Konferencja będzie odbywać się w trybie hybrydowym: można w niej uczestniczyć osobiście w Tomaszowicach k. Krakowa, jak również wziąć udział online – poprzez platformę Akademia Inzynieria
Przeczytaj także: Nowy system przepisów techniczno-budowlanych. Warto być na bieżąco
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.