• Dwie niewielki rzeki podczas nawałnic powodują podtopienia
  • Renaturyzacja zwiększy ich przepustowość i zdolności retencyjne
  • Trwają prace modernizacyjne obwałowań Prosny

Niewielkie cieki groźne podczas nawałnic

Piwonia i Krępica są niewielkimi rzekami przepływającymi przez gęsto zamieszkane oraz przemysłowe obszary Kalisza. Zasilają je przede wszystkim wody roztopowe i deszczowe. Jednak podczas gwałtownych nawałnic stają się poważnym zagrożeniem dla mieszkańców. Infrastruktura odprowadzająca deszczówkę jest często przestarzała, a to dodatkowo zwiększa ryzyko.

Podczas ulew Piwonia gwałtownie wzbiera, powoduje podtopienia i przynosi straty właścicielom gruntów położonych w sąsiedztwie koryta rzeczki. Ich łąki bez odwodnienia nie będą użyteczne. Dotyczy to osiedla Szczypiorno i sołectw Sulisławice oraz Sulisławice Kolonia.

Kiedyś zagrożeniem była tylko Prosna

Przez setki lat największym zagrożeniem powodziowym była Prosna, a zalewane były głównie niższe partie Kalisza. Jednak zmiana klimatu i coraz częstsze nawałnice przyniosły nowe ryzyko związane z mniejszymi rzekami czy potokami. Dlatego zaplanowano zwiększenie przepustowości Piwonii i Krępicy, którymi będą odprowadzane wody opadowe. Przebudowa infrastruktury zwiększy też zdolności retencyjne, by cieki nie wysychały podczas suszy i by można było alimentować ich koryta w niższych odcinkach.

Współpraca miasta z Wodami Polskimi

Samorząd zajmuje się opracowywaniem dokumentacji projektowej, dla Piwonii jest ona już wykonana. Marcowa decyzja wojewody wielkopolskiego umożliwia realizację tej inwestycji, która zacznie się za dwa do trzech lat. Miasto wykupi grunty, zajmie się kwestiami własnościowymi oraz infrastrukturą krzyżującą z ciekami. Wody Polskie przeprowadzą działania związane z regulacją koryta i wykonaniem prac konserwacyjnych. Prace zajmą 1,5–2 lat, a ich szacowany koszt wynosi około 28 mln zł.

Rekonstrukcja wałów Prosny

Aktualnie na Piwonii i Krępicy prowadzone są prace konserwacyjne i utrzymaniowe. Trwa też rekonstrukcja wałów przeciwpowodziowych Prosny. Początek modernizowanego obwałowania znajduje się około 700 m na północ od wsi Modlica, a koniec o 500 m na północ od Rudy Komorskiej. Obiekty zyskają parametry techniczne zgodne z obowiązującymi przepisami i ochronią tereny po stronie zawala.

Przeczytaj także: Poprawi się ochrona przeciwpowodziowa w rejonie środkowej Odry