• Awaria starej stacji zagrażałaby pracy całego systemu elektroenergetycznego w mieście
  • Obiekt działał w technologii tradycyjnej z napowietrzną dwusystemową rozdzielnią
  • Do końca roku zostanie zastąpiona małogabarytową, nowoczesną stacja wnętrzową

Prace w czasie dużych inwestycji drogowych

Na północy Krakowa trwają budowy i przebudowy północnej obwodnicy miasta, trasy tramwajowej oraz ważnych dla miasta ulic. Równocześnie rozpoczęto gruntowną modernizację stacji GPZ Prądnik (główny punkt zasilania) przy ul. Prądnickiej.

Chcemy budowę tej bardzo ważnej dla Krakowa stacji energetycznej przeprowadzić równolegle do prac drogowych realizowanych w pobliżu. Będzie to mniej uciążliwe dla mieszkańców – wyjaśnia Ewa Groń, rzeczniczka prasowa spółki Tauron Dystrybucja.


Najstarsza stacja w Krakowie

Stację elektroenergetyczną 110/15 kV wybudowano w 1946 r. i do czasu modernizacji była najstarszym takim obiektem w mieście. Działała w technologii tradycyjnej z napowietrzną dwusystemową rozdzielnią wysokiego napięcia połączoną z siecią 110 kV poprzez osiem linii w kierunku stacji: Łobzów, Pasternik, Balicka, Zabierzów, Górka, Wieczysta i Łęg. Wszystkie zasilały północną część miasta oraz okolice Krakowa.

Budowla znajduje się w gęsto zabudowanym terenie, jej parametry techniczne i technologia wymagały zmiany. Aparatura, szczególnie wyłączniki i odłączniki 110 kV oraz ich pneumatyczne napędy, była już mocno wyeksploatowana.

Awaria byłaby groźna w skutkach

Jeśli doszłoby do jej awarii, skutki miałyby charakter systemowy i zagrażałyby pracy sieci dystrybucyjnej 110 kV w miejskim obszarze metropolitalnym. Ocena stanu technicznego aparatury łączeniowej, budynku i konstrukcji rozdzielni wykazała, że konieczna jest modernizacja. W miejscu starego GPZ powstaje małogabarytowa, nowoczesna stacja wnętrzowa, lepiej wpisana w krajobraz otoczenia.

Stacja elektroenergetyczna 110/15 kV Prądnik to ważny punkt sieci na terenie Krakowa. Stanowi istotny punkt węzłowy sieci 110 kV, na którym wszelkie zakłócenia mogłyby mieć wpływ na pracę całego systemu elektroenergetycznego w obrębie miasta – podkreśla Ewa Groń. Na etapie decyzji o przebudowie stacji, została zaproponowana zmiana technologii wykonania obiektu, co umożliwia uwolnienie atrakcyjnego terenu w centrum miasta. W tym miejscu planowana jest budowa obiektów administracyjnych na potrzeby Regionu Wysokich Napięć Kraków oraz Regionu Krowodrza – dodaje rzeczniczka.

Przebudowa obiektu

Roboty objęły budowę budynku głównego, zabudowę wnętrzowych rozdzielnic 110 kV i 15 kV oraz montaż urządzeń, w tym urządzeń potrzeb własnych, obwodów wtórnych, telekomunikacji, systemu zabezpieczenia technicznego oraz systemu sygnalizacji pożarowej i układów pomiarowych.

Na stanowiskach wnętrzowych zabudowane zostały transformatory mocy wraz z systemem uziemienia, ochrony przepięciowej i odgromowej. Kolejnym krokiem prac była przebudowa linii kablowych 110kV i 15kV, przy czym wszystkie prace budowlano-montażowe są prowadzone bez możliwości wyłączenia starego obiektu – czytamy w komunikacie.

Przełączanie obwodów odbiorczych ze starego GPZ do nowego odbywa się stopniowo, leciwy obiekt wciąż pełni funkcję stacji węzłowej. Prace zaplanowano do końca 2022 r.

Przeczytaj także: Blok energetyczny w Jaworznie – prace naprawcze