• Jednostka jest w tzw. okresie przejściowym. Jej optymalizacja potrwa do końca października
  • Po tym czasie blok ma działań z maksymalną efektywnością
  • Aktualnie zapasy węgla pozwalają na produkcję energii elektrycznej przez 25 dni

Koniec prac jeszcze w sierpniu

Do końca października jaworzniański blok będzie pozostawał w tzw. okresie przejściowym, podczas którego obędą się strojenia, testy i optymalizacja jednostki wytwórczej. Roboty w sierpniu będą prowadzić specjaliści z NJGT oraz spółki Rafako.

W trakcie prac mających na celu oczyszczenie kotła oraz odżużlacza na bloku o mocy 910 MW w Jaworznie została zidentyfikowana konieczność przeprowadzenia prac dodatkowych w leju kotła – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa NJGT. Według wstępnych szacunków, planowany postój bloku potrwa do 29 sierpnia. W tym czasie wykonawca będzie prowadził prace mające na celu usunięcie wad powstałych w leju kotła. Szybkie i skuteczne wyeliminowanie tzw. chorób wieku dziecięcego jednostki jest niezwykle istotne dla jej przyszłej, stabilnej i efektywnej pracy – dodaje rzeczniczka.

Optymalna praca po okresie przejściowym

Po okresie przejściowym związanym ze strojeniem, testami oraz optymalizacją, jednostka o mocy 910 MW ma działać w optymalnej konfiguracji i z maksymalną efektywnością.

W sprawnym zakończeniu tego stanu mają pomóc rozpoczęte mediacje pomiędzy firmami NJGT i Rafako. Blok mimo okresu przejściowego pozostawał w dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych – w maju wyprodukował 650 tys. MWh energii elektrycznej, a w lipcu jeszcze 250 tys. MWh.

Zapasy węgla na 25 dni

Spółka informuje, że zapasy węgla przekraczają 100 tys. ton, dwa razy więcej niż obowiązkowe regulowane przez rozporządzenie o w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Taka ilość pozwala na pracę bloku przez 25 dni. Według Tauronu, paliwo dla jednostki pochodzi wyłącznie z kopalń wskazanych jako źródła paliwa w kontrakcie, czyli z zakładów górniczych w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach oraz kopalni Ziemowit. Jest on również sprawdzany przez generalnego wykonawcę.

Najnowocześniejsza zasilana węglem jednostka w kraju

Blok 910 MW na parametry nadkrytyczne w Jaworznie ma sprawność 45,9% netto, znacznie wyższą niż stare bloki 120 MW. Emisje SO2 i NOx są mniejsze o ponad 80%, a CO2 o 31%, o 2 mln ton rocznie mniej w porównaniu z lokami z lat 70. i 80. XX w. Obiekt będzie też przygotowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin. Roczna produkcja energii elektrycznej na poziomie 6,5 TWh (przy użyciu 2,5 mln ton węgla) może zaspokoić potrzeby około 2,5 mln gospodarstw domowych.

Najnowocześniejsza jednostka węglowa w Polsce dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym, co ma poprawić ekonomikę jej funkcjonowania. Docelowo może zmniejszyć moc do 37% przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Dzięki temu nie ma potrzeby wyłączania i ponownego włączania bloku. Regulacja mocy pomaga w bilansowaniu systemu elektroenergetycznego przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych odnawialnych źródeł energii.

Przeczytaj także: PGE Energia Odnawialna – budowa pięciu farm fotowoltaicznych