Stormwater Poland to największy event wokół wód opadowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyróżnia je wymiana międzynarodowych doświadczeń, praktyczne podejście oparte o studia przypadków i ciągłe poszukiwanie inspiracji. W tym roku hasłem przewodnim konferencji jest „Czas na deszczówkę”. Konferencja odbędzie się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 28-29.09.2022 r.
Fot. RetencjaPL
Na konferencji gościć będą eksperci z dziedziny wód opadowych, przedstawiciele samorządów i miast, reprezentanci firm, które realizują projekty wodno-kanalizacyjne. Będzie to idealna przestrzeń do rozmów i dyskusji nad przyszłością gospodarowania wodami opadowymi.
Program konferencji podzielony został na 4 zróżnicowane tematycznie sesje:
- Wykonane na Śląsku (Made in Silesia)
- Deszczówka nie musi być ściekiem
- Inteligentna infrastruktura deszczowa
- Utrzymanie systemów odwodnienia i retencji
Poniżej prezentujemy wybrane prelekcje, których z pewnością nie można przegapić.
Gospodarowanie wodami opadowymi – doświadczenia i rozwiązania – Meva-Pol
Prezentacja dotyczy zagadnień związanych z zastosowaniem systemów uzdatniania i oczyszczania wód opadowych. Przedstawione zostaną zrealizowane projekty i wskazówki planistyczne. Dodatkowo dowiemy się, jakie są wyzwania w zakresie retencji zanieczyszczeń i ich wpływu na jednolite części wód.
Dr Tadeusz Rzepecki – Tarnowskie Wodociągi
„Wody opadowe i roztopowe w kanalizacji ogólnospławnej miasta Tarnowa – badania modelowe i ich zastosowanie w planowaniu przyszłych inwestycji kanalizacyjnych w mieście”.
Dr. Tadeusz Rzepecki opowie o efektach badań modelowych, które wykonano w Tarnowie w latach 2021-2022. Dotyczyły one zachowania się sieci kanalizacji ogólnospławowej w okresie intensywnych opadów atmosferycznych w centrum Tarnowa. Badania przeprowadzono na 21 przelewach i 200 km sieci, a ich wyniki były podstawą do wytyczenia kierunków prac inwestycyjnych usprawniających działanie systemu. W efekcie ograniczono ilość przelewów do rzek. Przy zmieniającym się klimacie i nowym wyzwaniom, jakim musimy sprostać w temacie wód opadowych, dobrze wysłuchać kolejnego inspirującego studium przypadku – polecamy tą prelekcję!
Grzegorz Boguś – Ecol-Unicon
„Hydrofitowe zbiorniki retencyjne, czyli natura wspierana technologią”.
Zbiorniki retencyjne z podczyszczalnią hydrofitową mogą być doskonałym rozwiązaniem do zastosowania w miastach, stanowiąc alternatywę dla innych technologii i metod retencjonowania wód opadowych. Ich dużą zaletą jest możliwość zgromadzenia i wykorzystania podczyszczonej wody opadowej np. na cele komunalne, wykorzystując w procesie podczyszczania naturalną metodę wykorzystującą rośliny wodne czyli hydrofity. Podczyszczalnia hydrofitowa, która znajduje się nad zbiornikiem retencyjnym, gwarantuje wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń mineralnych oraz organicznych znajdujących się w wodach opadowych. Technologia zbiorników retencyjnych z podczyszczalnią hydrofitową to idealne połączenie natury i technologii, która dodatkowo może pełnić też ciekawą formę rekreacyjną dla mieszkańców. W trakcie prezentacji przedstawiony zostanie projekt zastosowania technologii hydrofitowego zbiornika retencyjnego w Parku Liściasta, realizowany przy wsparciu środków unijnych w ramach projektu „Zielona Łódź”.
Dr Agnieszka Tokaj-Krzewska – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
„Hydrostrateg – pierwszy projekt strategiczny dedykowany wodzie”.
Program Hydrostrateg został zatwierdzony w grudniu 2021 r. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wychodzi on naprzeciw realnym wyzwaniom gospodarowania wodą w Polsce. Ma na celu wzrost retencji i poprawy jakości wody, wdrożenie nowych metod monitoringu i oceny stanów ekosystemów wodnych oraz zwiększenie stopnia wykorzystania dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej. Podczas prelekcji dowiemy się o polskich perspektywach rozwoju rozwiązań technologii retencji, rozsączania i wykorzystania wód opadowych.
Posłuchajmy, jak możemy zdobyć dofinansowanie na ochronę zasobów wodnych i wprowadzanie innowacji w naszych produktach.
Adam Wojtala – Amiblu
„Czy w każdym miejscu można wykonać retencję?”
Woda może być problemem w nadmiarze lub niedoborze, jeśli niewłaściwie nią gospodarujemy może nam grozić powódź lub susza. Możemy retencjonować wody opadowe opóźniając ich odpływ lub rozsączając w gruncie, możemy odzyskiwać wodę ze ścieków po procesach oczyszczania, możemy wiele zrobić dla przyszłych pokoleń. Firma Amiblu bierze aktywny udział we wszystkich tych procesach. Produkty Amiblu można stosować zarówno do transportowania i magazynowania wody pitnej, retencjonowania wód deszczowych czy transportu zanieczyszczonych ścieków do oczyszczalni. W czasie prezentacji poznamy możliwości materiałowe rur GRP Amiblu - jak można łatwo zastosować te produkty w wyjątkowo trudnych i niedostępnych warunkach i jakie rozwiązania konstrukcyjne można z nich utworzyć.
Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji:
https://stormwaterpoland.com/program-konferencji/dzien-1/#program
Zostało co raz mniej czasu na zapisy:
https://stormwaterpoland2022.konfeo.com/pl/groups
Wraz z organizatorem konferencji, firmą RetencjaPL, polecamy i zapraszamy serdecznie!
Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. jest patronem medialnym konferencji Stormwater Poland.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.