• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kończą się przygotowania do budowy elektrowni o mocy 560 MW w Grudziądzu

Opublikowano: 22-09-2022 Źródło: Energa

Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu o mocy netto 560 MW zostanie uruchomiona w 2025 r., a przygotowanie terenu pod jej budowę potrwa do końca października 2022 r. Będzie należeć do najnowocześniejszych takich obiektów w Europie.


Przygotowania do budowy elektrowni gazowej w Grudziądzu. Fot. Energa Przygotowania do budowy elektrowni gazowej w Grudziądzu. Fot. Energa
  • Elektrownia będzie podłączona do stacji energetycznej odległej o 300 m
  • Paliwo dostarczy stacja redukcyjna zabudowana na gazociągu
  • Trwają prace związane z przebudową napowietrznych linii elektroenergetycznych 110 kV

Aktualnie roboty obejmują niwelację terenu – obniżenie i przygotowanie pod blok elektroenergetyczny. Wcześniej wykonano badania geotechniczne i mające wykluczyć obecność materiałów wybuchowych.

Podłączenie elektrowni

Grudziądzka elektrownia gazowo-parowa będzie przyłączona do sieci elektroenergetycznej i gazowej znajdujących się w jej pobliżu. Nie będzie potrzeby budowania dodatkowych linii. Na gazociągu przesyłowym Gaz-Systemu oddalonym od planowanej siłowni o 1 km powstanie stacja redukcyjna. Odległość od stacji elektroenergetycznej wynosi 300 m.


Wykonano przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej, utwardzono teren w rejonie zaplecza budowy. Powstaje kompleks socjalno-bytowy dla pracowników budowy. Po przygotowaniu placu pod budowę elektrowni do końca października, od palowania gruntu rozpoczną się roboty fundamentowe.

Długoletni kontrakt na dostawy energii elektrycznej

Uruchomienie elektrowni zaplanowano na 2025 r. Blok gazowo-parowy będzie miał sprawność powyżej 60%, wykaże się wysoką dyspozycyjnością oraz elastycznością pracy.

Wizualizacja elektrowni. Źródło: Energa Wizualizacja elektrowni. Źródło: Energa

W grudniu 2021 r. podpisano z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy (na 518 MW) z pierwszymi dostawami energii elektrycznej w 2026 r. W trakcie obowiązywania umowy przychód osiągnie minimum 3,52 mld zł.

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Siemens Energy Global GmbH & Co KG, Siemens Energy sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A.

Przebudowa linii napowietrznych

Prowadzone są też prace dotyczące przebudowy napowietrznych linii elektroenergetycznych 110 kV. Konieczność utrzymania dyspozycyjności Krajowego Systemy Elektroenergetycznego powoduje, że są najbardziej wymagające.

Sporym wyzwaniem na tym etapie budowy jest konieczność uzgadniania wyłączeń linii. Prace rozpoczęliśmy w okresie letnim, zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo duże i nie zawsze takie wyłączenia są możliwe. Mimo tego wszystko idzie zgodnie z planem – komentuje Dariusz Rakowski, kierownik projektu w CCGT Grudziądz, spółce zależnej Energi z Grupy Orlen.

Przeczytaj także: Amerykanie zbudują elektrownię atomową w Polsce? Jest oferta

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!